Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazinban Carsten Volkery Beck maga ellen hergeli a schröderi vezetést című cikkében ismerteti az SPD tervezett balraátja kapcsán kirobbant vitákat.
Nem is olyan régen még utcai stílusban káromkodtak a szociáldemokraták, ha valaki felvetette a munkanélküli segély meghosszabbításának lehetőségét. „Tiszta populizmus”, „párttaktika”, „szociális csaló” – így válaszoltak Jürgen Rüttgers (CDU) észak-rajna–vesztfáliai miniszterelnök tavaly őszi javaslatára. Rüttgers szerint a segélyezésnél másként kellene kezelni azt, aki hosszú évekig befizette a járulékokat, mint aki csak rövid ideig tette ezt.
Rüttgers elérte, hogy nézeteit a tavaly decemberi CDU-pártkongresszus hivatalos kereszténydemokrata állásponttá tette. Ám azóta is minden alkalommal felháborodik az SPD, ha egy CDU-politikus felveti a témát. Például júliusban Ludwig Stiegler, az SPD elnökségi tagja azzal támadta Peter Müller (CDU) saar-vidéki miniszterelnököt, hogy tisztességtelen eszközökkel próbál szavazatokat szerezni.
Most azonban személyesen Kurt Beck SPD-elnök jutott arra az előzmények alapján meglepő meglátásra, hogy az idősebb munkanélküliek hosszabb ideig legyenek jogosultak a magasabb munkanélküli segélyre. Ez a nyilatkozat a vezető elvtársakat magyarázkodásra kényszerítette a CDU-tól várható gúnyos reakciók okán. Hiszen az elvtársak nem tudnak mit felelni Dieter Althaus (CDU) thüringiai miniszterelnöknek, aki populizmust vetett a szemükre.
Ez a nyilatkozat már csak azért is meglepő fordulat, mert az SPD beleszaladt a koalíciós partner csapdájába. Ronald Pofalla, a CDU pártigazgatója kihasználta a kínálkozó alkalmat és gonoszkodva megjegyezte, a szociáldemokraták ezzel a lépéssel hátat fordítanak a schröderi reformpolitikának. Hubertus Heil, az SPD pártigazgatója annak bizonygatására kényszerült, hogy eszük ágában sincs feladni az Agenda 2010-et, hanem „egy ponton” továbbfejlesztik azt.
A probléma csak annyi, hogy az Agenda 2010 egyes kitalálói is pontosan ugyanúgy látják, mint a CDU. Sorozatban dugták ki a fejüket a süllyesztőből. Wolfgang Clement (SPD) korábbi gazdasági és munkaügyi szuperminiszter Beck javaslatát „alapvetően hibásnak” nevezte. Az emelt szintű munkanélküli segély meghosszabbítása „a 67 esztendős korban történő nyugdíjba vonulás elvének feladását jelentené, és megerősítené az előnyugdíjba vonulást” – fogalmazott a volt miniszter.
A reformerek fenyegetve látják Schröder örökségét, ezért egyre szaporodnak azok a nyilatkozatok, miszerint a szociáldemokratáknak van okuk büszkének lenni a vörös-zöld koalíció korszakára. Clement tegnap azt mondta, két lehetőség áll az SPD előtt: a reformmozgalom élére állni, vagy visszavonulni. Az SPD jelenleg ama mottó szerint cselekszik: „Előre elvtársak, mert vissza kell vonulnunk.”
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap Köhler bírálja a növekvő egyenlőtlenséget című cikkében ismerteti az immár hagyományosnak számító szövetségi elnöki beszédet.
Horst Köhler szövetségi elnök bírálta a Németországban növekvő egyenlőtlenséget és felhívott a felek fairebb együttműködésére. – Németországban nőtt a jövedelmek egyenlőtlensége – fogalmazott Köhler hétfői, második, úgynevezett berlini beszédében. (A Roman Herzog által 1997-ben elindított hagyomány, melyben szövetségi elnökök egy általuk fontosnak tartott kérdésben kifejtik véleményüket. – Szerk.) Az idei beszéd címe: Az emberek boldogság iránti vágya megváltoztatja a világot, s a gazdasági globalizáció következményeivel foglalkozott.
Az éles verseny jegyében a tőkejövedelmek sokkal gyorsabban növekedtek, mint a bérek és fizetések. „Az egyik felemelkedése nem jelentheti a másik lecsúszását”, fűzte hozzá Köhler. A széles középosztálynak ugyan jól megy, az alacsonyabb jövedelmű emberek azonban nem tudnak saját erejükből előrelépni. A munkavállalókat erőteljesebben be kell vonni a vállalkozások eredményeibe.
Ezzel párhuzamosan Köhler további, valódi reformokat követelt. Németországnak a globalizációban és a gazdasági struktúraváltásban esélyt kell látnia, hogy a jólétet megtarthassa és megőrizhesse a szociális biztonságot.
„Összességében az oktatás-, munkaerő- és családpolitikában Németországot máig nem lehet hatékonyan ellátó jóléti államnak számítani”, fogalmazott az elnök.
„Úgy vélem, lehetséges a teljes foglalkoztatottság” – fogalmazott Köhler. Ennek azonban előfeltétele, hogy minden polgár egyforma eséllyel jusson a jó minőségű oktatáshoz. Az oktatás alapfeltétele a társadalmi igazságosságnak és a szociális mobilitásnak.”
A globalizáció Németország számára több előnyt hoz magával, mint hátrányt. „Mi most a jólét ama fokát élvezzük, mely példátlan a történelmünkben”, fogalmazott Köhler. Ugyanakkor óvott a jóléti különbségek további növekedésétől. Mint mondta, a múltban elfogadták a növekvő különbségeket, mert a jóléti görbe mindenki számára emelkedett. S ennek így kell maradnia, fogalmazott az államfő.
Bayer Zsolt: Magyar Brian élete