Szijjártó: A kormány a biztosítók érdekeit tartja szem előtt

A kormánynak jelenleg is az a legfontosabb, hogyan biztosítsanak profitot az üzleti biztosítótársaságoknak, miközben Magyarország siralmas helyezést ért el egy svéd, a betegek helyzetét górcső alatt vizsgáló felmérésben. Szijjártó Péter leszögezte: a szaktárca nemzetközi szinten is megbukott. Az elmúlt félévben növekedett mind a csecsemőhalálozások, mind az  infarktusos megbetegedések száma – emlékeztetett a szóvivő.

MNO
2007. 10. 02. 15:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar egészségügyi kormányzat immár a nemzetközi közvélemény előtt is megbukott, hiszen egy friss felmérés Európa szégyenpadjára ültette – jelentette ki Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője keddi budapesti sajtótájékoztatóján. A kormányzat sereghajtóvá tette Európában Magyarországot az egészségügyi ellátások területén is – mondta az ellenzéki politikus, az Európai Egészségügyi Index most közzétett listájára hivatkozva, amelyen Magyarország az utolsó helyek egyikét kapta.

Szijjártó szerint a jelentésben semmi olyan újdonság nincsen, amelyre eddig nem hívták volna fel a figyelmet szakmai szervezetek. A kormány azonban nem vette figyelembe a szervezetek véleményét, és egy olyan kormányzati pénzbehajtás áldozatává tette az egészségügyet, amely pedig a szférában bizonytalansághoz, zűrzavarhoz, káoszhoz, fejetlenséghez vezetett – fogalmazott a szóvivő. Hozzátette: ennek tragikus következményei is voltak – az elmúlt fél évben a csecsemőhalálozás nyolc, az infarktusok száma ötven százalékkal növekedett.
–A kormányzatnak egyedül az volt a fontos, hogyan privatizálják az egészségbiztosítást, miként tehetik rá a kezüket az egészségbiztosítási kassza milliárdjaira – mondta. Jelenleg is az a legfontosabb a kormány számára, hogyan biztosítsanak profitot az üzleti biztosítótársaságoknak – tette hozzá. A képviselő elfogadhatatlannak nevezte, hogy – mint fogalmazott – magántulajdonban lévő profitorientált cégek mondják meg, hogy az állam által kényszerítő eszközökkel, így adók módjára beszedett egészségügyi járulékoknak mi legyen a sorsa.

Az utolsó harmadban kullog Magyarország

Kincses Gyula, az egészségügyi tárca új államtitkára kedden azt mondta, Magyarország nagyon rossz eredményt ért el a betegek helyzetével kapcsolatos svéd felmérésben. Utóbbi fogyasztói szempontból rangsorolta 29 ország egészségügyi ellátását. Magyarország a 24. helyen végzett a Health Consumer Powerhouse által készített, főleg az EU-tagok egészségügyi rendszereinek helyzetét tükröző Európai Egészségügyi Indexben. Utóbbi az EU évi felmérése alapján és az állami egészségügyi rendszerekkel összehasonlítva készül, és kiemelten veszi figyelembe a betegek jogaira és tájékoztatására, a mindennapi kezelésekkel kapcsolatos várakozási időre, a kezelések eredményeire, a rendszer nagylelkűségére és a gyógykezelés elérhetőségére vonatkozó adatokat.

A felmérésben Ausztria bizonyult a legjobbnak 806 ponttal az elérhető ezerből. Az élvonalat rajta kívül Hollandia, Franciaország, Svájc, Németország és Svédország alkotja. A sort Málta, Szlovákia, Szlovénia, Görögország és Románia zárja. Magyarország az elérhető 1000-ből 513 pontot szerzett.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.