A Fitch leminősítette Izlandot

Visszaminősítette kedden a feltörekvő piacokon aktív befektetők által is figyelt Izland szuverén adósosztályzatát a Fitch Ratings, arra hivatkozva, hogy az izlandi bankrendszer megingása érdemben növelte a makrogazdasági stabilitást és a szuverén hitelképességet terhelő kockázatokat.

MNO
2008. 09. 30. 17:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnagyobb európai hitelminősítő keddi londoni bejelentése szerint a hosszú futamú deviza- és beladósság eddigi „A plusz/AA plusz” besorolásai „A mínusz”-ra, illetve „AA”-ra változnak. Ezek továbbra is elsőrendű besorolások, jóllehet a devizaadósság osztályzata egyszerre két fokozattal romlott, és a mostani „A mínusz” szint után a már csak megszorításokkal befektetőinek tekintett, közepes „BBB” sáv következik.

A rövid lejáratú kötelezettségek osztályzata „F1”-ről „F2”-re, a kereskedelmi adósoknak megállapított besorolási országplafon „AA mínusz”-ról két fokozattal „A”-ra romlott. A Fitch az új osztályzatokat is negatív előjelű figyelőlistára helyezte.

A hitelminősítő indoklása szerint az, hogy az izlandi kormánynak előző nap többségi tulajdon szerzésével kellett megmentenie a piacvezető Glitnir Bankot, jelzi az izlandi nagybankok romló hitelprofilját, és a bankrendszer támogatásának költsége meg fog látszani a közfinanszírozási szektor mérlegén. A Fitch Ratings szerint a leminősítés tükrözi a makrogazdasági egyensúlyi helyzet újbóli romlását is. A folyómérleg-hiány elérheti a GDP-érték 20 százalékát az idén, éppen olyan időszakban, amikor a külső finanszírozási helyzet mind feszesebb.

Mindeközben a helyi valuta meredek gyengülése és a kétszámjegyű infláció együttes hatásaként a GDP-érték 500 százaléka fölé emelkedhet a magánszektor hitelállománya, ami növeli a jövő évi kemény landolás kockázatát. Izlandot néhány hete már a Moody's Investors Service is leminősítette.

A Standard & Poor's, a világ legnagyobb hitelminősítője, amely a külső finanszírozási kockázatokat meghatározó számos változó – például a bruttó külső finanszírozási igény vagy az alapszintű folyó egyensúlyi helyzet – alapján „likviditási sebezhetőségi indexet” állított össze, ennek alapján nemrégiben kiadott londoni jelentésében a tágabb értelemben vett felzárkózó térség legsebezhetőbb gazdaságának nevezte az izlandit.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.