Bíró László József 1932 és 1934 között a kortárs magyar művészetet népszerűsítő Hongrie – Magyarország – Hungary című folyóirat szerkesztője, majd az Előre című hetilap munkatársa volt. Gyakori vendége volt Budapesten a Fészek klubnak Molnár Ferenc, Heltai Jenő művésztársaságának kicsit különc, de kedvelt, bohém tagjaként, és a legenda szerint ott, víztócsán golyót átgurító gyerkőcöket nézegetve fogant meg benne a golyóstoll elvének ötlete. Természetesen ebből egy szó sem igaz, írta maga Bíró László József a Csendes forradalom című önéletrajzi könyvében. Néhány évvel ezelőtt egy olasz folyóirat hasábjain a következő, valóságtól elrugaszkodó történet jelent meg Bíró László József alkotói tevékenységével kapcsolatban. „Egyszer Bíró egy budapesti teraszon üldögélt és nézte az előtte golyózó gyermekeket. Az egyik golyó átszelt egy aszfalton összegyűlt kis víztócsát és továbbgurulva nedves nyomot hagyott maga után az útburkolaton. Ebben a pillanatban született meg a golyóstoll ötlete.” Elismerem, ez a feltevés valóban tetszetős, csak éppen semmi köze sincs az igazsághoz – írta a feltaláló minderre önéletrajzi könyvében.
Fő találmányához, a golyóstollhoz újságírói pályája vezette el. A nyomdai rotációs hengerek egyenletes, folyamatos munkájának látványából merítette azt az ötletet, hogy egy tintával telt cső végéből hengerrel, illetve golyóval lehetne a folyadékot folyamatosan a papírra vinni. A megfelelő sűrűségű festékkel végzett kísérletekben először fivére, György és barátja, Gellért Imre segítette, majd a Goy és Kovalszky cég műhelyeiben folyt a pénzügyi nehézségek miatt is kilátástalannak tűnő munka. Bíró első golyóstoll-szabadalmát töltőtoll néven 1938. április 25-én jelentette be a Magyar Királyi Szabadalmi Bíróságnak. A használható golyóstoll előállításához vezető kísérleteket már külföldön fejezte be: 1939-ben ugyanis Párizsba utazott, ahol egy véletlen találkozás alkalmával maga Agustín P. Justo javasolta neki, hogy költözzön Argentínába. Bíró csak a konzulátuson – ahová vízumért folyamodott – tudta meg, hogy Justo valójában a volt argentin elnök. 1943-ban Bíró szabadalmaztatta a golyóstollat Argentínában, majd ottani letelepedése után megfelelő módosítással az öntvényrepedést jelző festéket alkalmazta a golyóstoll töltésére.
Az angol kormány azért vásárolta meg tőle a szabadalmat, mert a golyóstoll a repülőgépeken nagy magasságokban is működött, nem folyt ki belőle a tinta. 1944-ben a Royal Air Force Bíró-féle golyóstollakat használt. A franciák máig fennálló részvénytársaságot alapítottak a találmány hasznosítására. A golyóstollat BIC védjeggyel hozzák forgalomba, ami a Biró Crayon rövidítése. Egyébként ma is vásárolhatunk BIC feliratú tollakat, legyünk büszkék rá, hogy mindehhez egy magyar embernek sok köze van. A Parker nevű cég 1957-ben kezdte meg a golyóstollak forgalmazását. Az 1960-as évektől kezdve a golyóstoll a föld minden országában elterjedt, és általánosan használt íróeszközzé vált. Angol nyelvterületen és Argentínában a golyóstollat ma is gyakran „biro” vagy „biro pen” néven említik, Orwell műveiben például kizárólag ezen a néven szerepel.
Bíró László József rendkívül széles érdeklődési körű személyiség volt. Kidolgozott egy automatikus sebességváltót is, amely iránt a General Motors mutatott nagy érdeklődést. A gyár a terveket sajnos nem felhasználásra, hanem a konkurencia kiiktatása céljából vásárolta meg. Bíró alkotói kedvét azonban a kudarc nem vette el, később olyan mosógépet népszerűsített, amelyhez közönséges konyhai tűzhely szolgáltatta az energiát. Számos más találmánya is volt. A „Csendes forradalom” című önéletrajzi regényében említést tett a hőálló cserépről, a vérnyomás mérésére alkalmas eszközről is. A Magyar Szabadalmi Hivatal szabadalmi tárában a mai napig fellelhető találmányai közül említésre méltó a 114 985-ös lajstromszámú elektromágneses továbbítóberendezés, a 120 037-es lajstromszámú töltőtoll, a 138 248-as lajstromszámú pépes halmazállapotú tinta és hozzá tartozó töltőtoll is, ám világszerte a golyóstollal azonosították a nevét.
Életútját számos nehézség és zajos szabadalmi perek övezték, azonban Bíró László Józsefet a könnyen használható és nagyüzemi gyártásra alkalmas golyóstoll – a „Biró-pen” – megalkotójaként tiszteli az egész világ. Argentína híres, magyar származású feltalálója tiszteletére szeptember 29-én, Bíró László József születésnapján ünnepli az argentin feltalálók napját, arcképével pedig nagy argentin feltalálókat ábrázoló bélyegsorozatot indított. A golyóstoll feltalálója Buenos Airesben halt meg 1985. november 24-én.
Megtámadtak és megerőszakoltak egy mentálisan beteg lányt
