A MOK területi szervezeteinek tanácsa (MOK Teszt) szerdai ülésén megállapították: az első Gyurcsány-kormány utolsó évében kifejezett szándék, amely szerint 2013-ig az EU-színvonal 75 százalékára emelik az orvosok bérét, ma már nem szerepel a tervek között.
A MOK Teszt ezért azt a határozatot hozta, hogy az orvosok számára – szektorsemlegesen – minimum 30 százalékos béremelést kér 2009. január 1-jétől, és egyidejűleg törvényt arról, milyen ütemezésben garantálja a mindenkori kormány 2013-ig az ágazat bérfelzárkóztatását – mondta Éger István, hozzátéve, hogy a kormánynak teljesítenie kell a MOK életpályamodelljében foglaltakat is. Az elnök hangsúlyozta: az EU-csatlakozás óta háromezer orvos hagyta el a pályát, illetve vállalt munkát külföldön. Példaként említette Dániát, ahová jelenleg 1200 orvost várnak havi hétezer eurós fizetéssel.
A kamara szerint maradéktalanul be kell tartani és tartatni a túlmunkát szabályozó 2003-as törvényt, mivel a munkáltatók – alulfinanszírozottságra hivatkozva – próbálnak elzárkózni a teljes kifizetésektől.
A MOK Teszt felhívja az érintettek figyelmét, hogy ha folytatódik az egri jogvita, annak lezárásig a tulajdonos megyei önkormányzat működtesse a Markhot Ferenc Kórházat, egyéb cégek pedig a „betegellátási területet haladéktalanul hagyják el” – ismertette a testület állásfoglalását Éger István.
Gyenes Géza, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke a sajtótájékoztatón elmondta: ha a kormány nem teljesíti az ez év tavaszán az alapellátás körülményeinek javítása érdekében megfogalmazott követeléseiket, akkor év végén arra próbálják majd rábírni az orvosokat, hogy a kötelező munkaidőn túl ne vállaljanak ügyeletet. Egy egészségügyi szakdolgozó átlagosan heti 48 óra munkavégzésre kötelezhető, így ha önként nem vállalja, akkor nem kötelezhető ügyeletre – tette hozzá.
Az Egészségügyi Minisztérium az elhangzottakra reagálva az MTI-vel azt közölte: Székely Tamás miniszter még OEP-főigazgatóként, áprilisban megállapodott a Magyar Orvosi Kamarával arról, hogy az alapellátásban dolgozó orvosok 7,1 milliárd forint pluszforrást kapnak, ezért a tárca értetlenül áll a nyilatkozat előtt.
A humánerőforrás-fejlesztést a tárca prioritásként kezeli, hiszen a szakemberhiány Magyarországon is növekvő gond az egészségügyben – áll a közleményben.
(mti)
Orbán Viktor elárulta, eddig hányan csatlakoztak a Digitális Polgári Körökhöz
