„A kormány nem nyújt garanciát az orvosok pályán tartására”

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint a kormány egészségügyet érintő béremelési terve semmilyen módon nem nyújt garanciát az orvosok és más egészségügyi dolgozók pályán tartására, itthon maradására és utánpótlására. Erről Éger István, a MOK elnöke beszélt csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján. A szaktárca értetlenül áll a nyilatkozat előtt.

MNO
2008. 09. 18. 16:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A MOK területi szervezeteinek tanácsa (MOK Teszt) szerdai ülésén megállapították: az első Gyurcsány-kormány utolsó évében kifejezett szándék, amely szerint 2013-ig az EU-színvonal 75 százalékára emelik az orvosok bérét, ma már nem szerepel a tervek között.

A MOK Teszt ezért azt a határozatot hozta, hogy az orvosok számára – szektorsemlegesen – minimum 30 százalékos béremelést kér 2009. január 1-jétől, és egyidejűleg törvényt arról, milyen ütemezésben garantálja a mindenkori kormány 2013-ig az ágazat bérfelzárkóztatását – mondta Éger István, hozzátéve, hogy a kormánynak teljesítenie kell a MOK életpályamodelljében foglaltakat is. Az elnök hangsúlyozta: az EU-csatlakozás óta háromezer orvos hagyta el a pályát, illetve vállalt munkát külföldön. Példaként említette Dániát, ahová jelenleg 1200 orvost várnak havi hétezer eurós fizetéssel.

A kamara szerint maradéktalanul be kell tartani és tartatni a túlmunkát szabályozó 2003-as törvényt, mivel a munkáltatók – alulfinanszírozottságra hivatkozva – próbálnak elzárkózni a teljes kifizetésektől.

A MOK Teszt felhívja az érintettek figyelmét, hogy ha folytatódik az egri jogvita, annak lezárásig a tulajdonos megyei önkormányzat működtesse a Markhot Ferenc Kórházat, egyéb cégek pedig a „betegellátási területet haladéktalanul hagyják el” – ismertette a testület állásfoglalását Éger István.

Gyenes Géza, a Magyar Orvosok Szövetségének elnöke a sajtótájékoztatón elmondta: ha a kormány nem teljesíti az ez év tavaszán az alapellátás körülményeinek javítása érdekében megfogalmazott követeléseiket, akkor év végén arra próbálják majd rábírni az orvosokat, hogy a kötelező munkaidőn túl ne vállaljanak ügyeletet. Egy egészségügyi szakdolgozó átlagosan heti 48 óra munkavégzésre kötelezhető, így ha önként nem vállalja, akkor nem kötelezhető ügyeletre – tette hozzá.

Az Egészségügyi Minisztérium az elhangzottakra reagálva az MTI-vel azt közölte: Székely Tamás miniszter még OEP-főigazgatóként, áprilisban megállapodott a Magyar Orvosi Kamarával arról, hogy az alapellátásban dolgozó orvosok 7,1 milliárd forint pluszforrást kapnak, ezért a tárca értetlenül áll a nyilatkozat előtt.

A humánerőforrás-fejlesztést a tárca prioritásként kezeli, hiszen a szakemberhiány Magyarországon is növekvő gond az egészségügyben – áll a közleményben.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.