Bokros továbbra is a magánbiztosítók versenye mellett van

Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, a Közép-európai Egyetem professzora szerint elodázhatatlan az állami kiadások jelentős csökkentése, az adórendszer átfogó reformja. A volt pénzügyminiszter ezt a K&H Alapkezelő csütörtöki, budapesti befektetői konferenciáján mondta, kiemelve: „gyorsabb ütemű gazdasági növekedést csak a mainál jóval kisebb államháztartási hiány mellett lehet elérni”.

MNO
2008. 09. 18. 16:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bokros szerint az adóalap kiszélesítése és a társadalmi igazságosság érdekében meg kellene szüntetni a minimálbér adómentességét, és be kellene vezetni az értékalapú ingatlanadót. Az adóreform kapcsán arról is szólt, hogy a közszolgáltatásban a romló minőségű szolgáltatások aláásták a teljes közteherviselés megítélését. „Az állampolgárok nem azért nem akarnak adót fizetni, mert gonoszak, hanem azért, mert nem megfelelő, nem jó minőségű szolgáltatásokat kapnak az államnak befizetett adó- és járulékforintokért” – emelte ki.

Bokros ezen a konferencián is megismételte korábban hangoztatott nézetét, azt, hogy egyfajta betegbiztosítási járulékot kellene minden 18 év feletti magyar állampolgárnak fizetnie. Véleménye szerint ennek havi fix összege 10 ezer forint lenne.

Bokros szerint a magánbiztosítói pénztárak tevékenységét lehetővé kellene tenni a gyógyítás területén is, mert az egészségügyi rendszerben a magánbiztosítók versenyhelyzetet teremthetnének, és ennek hatásaként az orvosok versenyeznének a betegekért. Kemény kritikával illette az oktatást is, véleménye szerint már az általános iskolában eldől az, hogy ki milyen életpályát fut be, hiszen „az iskolák felső tagozatában kezdődik a rossz oktatás, nem pedig az egyetemeken” – mondta a volt pénzügyminiszter.

A szétaprózott iskolai hálózat helyett véleménye szerint az átalakítás révén javítani kellene az általános iskolák oktatási szintjét, mert ez alapozhatja meg azt is, hogy milyen szintű lesz Magyarországon a szakképzettség, illetve a felsőoktatásban részt vevők minősége. Megítélése szerint a felsőoktatásban „szigorúan” érvényesíteni kellene a tulajdonosi jogokat, el kellene érni, hogy a „szenátusok csak a tananyag összeállításába szólhassanak bele, azonban a felsőoktatási intézményekben a pénz felhasználásáról ne diktálhassanak”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.