A francia kormány szeptember elején módosította a GDP idénre várható növekedését két százalékról egy százalékra. „Ennél a számnál maradunk” – mondta a gazdasági miniszter az Europe 1 kereskedelmi rádiónak. „Úgy gondolom, 2009-ben szintén gyenge növekedésünk lesz” – tette hozzá. A kormány eredetileg a jövő évi gazdaságnövekedésre vonatkozó hivatalos várakozását 1,75 és 2,25 százalék közé helyezte, de a miniszter jelezte: a prognózist hamarosan módosítják.
A növekedés lassulása várhatóan kihat a költségvetési hiányra is. A kormány eredetileg azt remélte, hogy a 2,5 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánycél idén tartható lesz, jövőre 2 százalékra csökkenthető, 2012-re pedig elérhető lesz az egyensúly. Ennek kapcsán a miniszter elmondta: „a növekedés körülményei fogják meghatározni, hogy elérhető-e ez a cél, a zéró deficit... Gyenge növekedés mellett 2012-ig ez sokkal nehezebb lesz”.
A francia kormány egyszer már módosította a költségvetési egyensúly elérésére megjelölt 2010-es határévet, s az Európai Bizottság is többször figyelmeztette Franciaországot, amiért tavaly a költségvetési hiány elérte a GDP-arányos 2,7 százalékot, amely megközelítette a Brüsszel által engedélyezett 3 százalékos deficitküszöböt.
Az infláció a miniszter szerint viszont csökkeni fog Franciaországban, és visszatér 3 százalékra az augusztusi 3,2 százalék után, amennyiben „folytatódik a nyersanyagok árának a mérséklődése”. Franciaországban a statisztikai hivatal (INSEE) adatai szerint az infláció 1991 óta a legmagasabb szintre, 3,6 százalékra emelkedett júniusban és júliusban.
A pénzügyi válságról Lagarde úgy vélte, hogy bár „még számos nehézséget kell leküzdeni”, a pénzügyi rendszer teljes összeomlását „elkerültük”. A miniszter megerősítette, hogy a francia bankrendszer szilárd és jól működik, mert az amerikai hatóságok válasza az eseményekre lehetővé tette a folyamatos válság elkerülését.
Kneecap: a magyarországi zsidó közösség támogatja a kormány döntését
