Angela Merkel nyilatkozata egyértelműen jelzi, hogy Németországban mind nagyobb az aggodalom a nemzetközi pénzpiaci válság – már megkezdődött – begyűrűzése miatt. A német kormány kezdetben még nem támogatta az amerikai mentőcsomagot, s hangoztatta, hogy hasonló lépésre az országban nincs szükség. Kedden ugyanakkor a kancellár már a washingtoni csomag elfogadását sürgette, előző nap pedig maga is segélycsomagot határozott el egy súlyos likviditási gondokkal küszködő müncheni ingatlanfinanszírozó cég, a Hypo Real Estate (HRE) támogatására.
Sajtóértekezletén a kancellár azt hangoztatta, hogy nézete szerint az amerikai mentőcsomag mielőbbi elfogadására van szükség. Merkel úgy vélte: a csomagnak „hihetetlenül nagy jelentősége” van a bizalom helyreállítása érdekében mind a gazdaság szereplői, mind az emberek számára.
A kancellár ugyanakkor védelmébe vette azt az intézkedést, amelynek keretében a német állam és magánbankok együttesen 35 milliárd eurós hitelsegélyt fogadtak el a Hypo Real Estate támogatására. Értesülések szerint Peer Steinbrück pénzügyminiszter a legközelebbi jövőben tájékoztatja a parlamenti pártokat a német segélycsomagról, amelyben a kormány részesedése több mint 25 milliárdot tesz ki.
Ulrich Wilhelm kormányszóvivő szerint a likviditási segéllyel a pénzügyi válság kiterjedését kívánják megakadályozni. A kormányzat garanciavállalására szükség volt annak érdekében is, hogy a magánbankok közreműködését biztosítsák.
A hitelsegélyből remény szerint a müncheni cég rövid és középtávú fizetési kötelezettségeinek teljesítését sikerül biztosítani. A HRE az elmúlt időszakban jelentős pénzösszegeket fektetett be amerikai jelzálogügyletekbe, s a válság kialakulása nyomán maga is súlyos helyzetbe került. Egyes értesülések szerint a tekintélyes ingatlanfinanszírozó konszernt már az összeomlás veszélye fenyegette.
Németországban ugyanakkor mind nagyobb az aggodalom, hogy a Hypo Real Estate számára nyújtott garancia erősen veszélyeztetheti a költségvetési célkitűzéseket, és ezáltal újabb terheket róhat az adófizetőkre. A pénzügyi válság hatásaként a kormány már amúgy is arra készül, hogy jelentősen mérsékelje a jövő évi gazdasági növekedési előirányzatot.
(MTI)
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
