Ewald Nowotny, aki az osztrák jegybank kormányzója is, kedden Bécsben úgy vélte, hogy Európa a szükséges gyors lépéseket megtette, így nem érzékelhetők az itteni pénzügyi rendszerre leselkedő alapvető kockázatok. A rendszer szempontjából fontos európai bank összeomlását az EKB nem engedi meg – emelte ki. Megjegyezte: „ami aggasztó, hogy olyan fejleményeket láthatunk (a pénzügyi rendszerben), amelyekre a II. világháború óta nem volt példa”. A legnagyobb bizonytalanságot most az amerikai bankmentő csomagnak a washingtoni képviselőház általi elutasítása kelti – húzta alá.
Rómában Giulio Tremonti olasz gazdasági miniszter kedden, miután az olasz pénzügyi vezetés képviselőivel találkozott, úgy értékelte, hogy a pénzügyi piacok jelenlegi válságának korlátozott hatása lesz Olaszországra. Közölte, hogy vizsgálataik megerősítették: a pénzügyi válság következményeit az olasz bank- és biztosítói szektor kezelni képes, ezek likviditási helyzete megfelelő.
Varsóban Jacek Rostowski pénzügyminiszter kijelentette: a mostani pénzügyi felforduláson az ország – hála erőteljes gazdasági növekedésének és kiegyensúlyozott gazdaságának – túl tudja tenni magát, a lengyel gazdaság különösen jól áll ellent a pénzügyi válság hatásainak. Megjegyezte: a lengyel bankok nem üzleteltek az amerikai bankok számára problémákat okozó értékpapírokkal.
Nincsenek jelei a globális pénzügyi zavar kihatásainak Szlovákiában – jelentette ki kedden Ivan Sramko, a szlovák jegybank kormányzója. Nem volt szó a bank igazgatótanácsának ülésén az alapkamat változtatásáról, viszont megállapítást nyert, hogy az infláció és a gazdaság kibocsátása az előrejelzéseknek megfelelően alakul, s egyelőre a bérek azok, melyek a kívánatosnál jobban nőnek.
(MTI)