Nyakó és Daróczi lyukra futottak: nem volt kémprogram a BKV-nál

Senki nem telepített kémprogramot a BKV számítógépes rendszerére – közölte a BRFK a május végén kezdett nyomozás eredményét. Az eljárást ezért szeptember 24-én megszüntették.

MNO
2008. 09. 30. 19:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megalapozatlan volt a BKV korábbi állítása, miszerint ismeretlenek illegális szoftvereket juttattak a cég komputereibe – tudta meg a Zoom. A közlekedési cégnél május végén azt állították, belső vizsgálatuk szerint öt kémprogram került a BKV elektronikus hálózatába, így a behatolók a cég számítógépes hálózatának minden eleméhez hozzáfértek.

A közlekedési vállalatnál azután rendeltek el vizsgálatot, hogy Tarlós István, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője hozzájutott Regőczi Miklós, a BKV vezérigazgató-helyettese és Hagyó Miklós főpolgármester-helyettes sajtóreferensének levelezéséhez. Tarlós még tavasszal sajtótájékoztatón ismertette a dokumentum tartalmát, amely szerint a BKV és a Városháza képviselői Fidesz-ellenes akcióról egyeztettek. Tarlós közölte a levélben arról volt szó, miként lehetne a Fideszt felelőssé tenni a közlekedési cég dolgozóinak sztrájkja miatt

A levél nyilvánosságra hozatala után, május végén Daróczi Dávid kormányszóvivő bejelentette, már a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) is foglalkozik a közlekedési cég informatikai rendszerére telepített kémprogramok ügyével. Daróczi hozzátette, az NBH tüzetes vizsgálatot folytat, így azt is megnézi, hackertámadás érte-e BKV szerverét, és mit kell tenni ahhoz, hogy ez a jövőben ne történjen meg. Nyakó István, az MSZP szóvivője a botrány kipattanását követően azt közölte, a BKV-s kémprogramok ügye kísértetiesen hasonlít a Fidesz-féle szervertámadásra, amikor 2006 februárjában a jobboldali párt illetéktelenül letöltötte a szocialisták kampányanyagait.

Vitézy Dávid, a BKV felügyelőbizottságának (fb) tagja azonban a kémprogramok utáni kutakodás idején elmondta, a levél nyilvánosságra kerülése semmiféle illegális szoftverrel nem áll összefüggésben, mert a dokumentumot ő juttatta el Tarlóshoz. Vitézy szerint korábban az fb egy DVD-n megkapta a BKV-tól az AAM tanácsadó céggel kapcsolatos szerződéseket, amelyek átvizsgálására maga Demszky Gábor főpolgármester kérte fel a bizottságot. A BKV-t ellenőrző testület tagja szerint a szerződések és a tanácsadó cég teljesítési igazolásai között találták meg Regőczi Miklós levelezését.

A BRFK azt közölte, szintén május végén, hogy a BKV feljelentése megalapozott. A rendőrség ezért ismeretlen tettes ellen eljárást indított számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekmény megalapozott gyanúja miatt. A rendőrség négy hónap nyomozás után azonban úgy találta, nem történt törvénytelenség. Az ügyben kirendelt szakértő megállapította, a gépeken nem volt olyan program, amely a levelek jogosulatlan megváltoztatására, továbbítására lett volna alkalmas. A BKV levelező rendszerét nem törték fel, erre utaló jelet nem fedeztek fel. Az eljárást szeptember 24-én megszüntették.

(zoom.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.