Az új számítási módszer szerint az MSZP Táncsics Mihály Alapítványa éves szinten 24,9 millió forinttal, a Fidesz Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítványa 61,5 millió forinttal kaphat több állami támogatást. Rosszabbul járna viszont a másik három ellenzéki párt: az MDF Antall József Alapítványa 29,6 millióval, az SZDSZ Szabó Miklós Alapítványa 28,8 millióval és a KDNP Barankovics István Alapítványa 52,9 millió forinttal kaphat kevesebbet a büdzséből. A parlamenten kívüli MIÉP viszont támogatáshoz jutna: 25 millió forintot könyvelhetne el. Jelenleg az MSZP 519 millió, a Fidesz 403 millió, az MDF 95,5 millió, az SZDSZ 117 millió és a KDNP 124 millió forintos költségvetési támogatást kap évente alapítványai működtetéséhez.
A tervek szerint októbertől lépne hatályba a jogszabály, ezért idén a fenti összegeket időarányosan kapnák meg a pártalapítványok. A szavazatarányos számítási módszer az eddigi mandátumarányos támogatási rendszert váltaná fel. A törvénymódosításra azért van szükség, mert az Alkotmánybíróság áprilisban kimondta: alkotmányellenes, hogy költségvetési támogatásra csak azok a pártalapítványok jogosultak, amelyeket előzőleg legalább két egymást követő parlamenti ciklusban frakcióval rendelkező párt alapított. E szabály alapján az ötszázalékos eredménnyel éppen bejutott új párt és az ugyanolyan eredményt elérő, de a parlamentben már korábban frakcióval rendelkező régi párt alapítványának támogatása között akár százszázalékos eltérés is lehet – olvasható az AB indoklásában. A most elkészült törvénytervezet szerint a költségvetési támogatás teljesen szavazatarányossá válik, azaz a támogatás az alapítványt az első érvényes fordulóban a pártra leadott szavazatok arányában illeti meg.
A dokumentum kimondja azt is, hogy a költségvetési támogatásra jogosult alapítványok támogatásának naptári évre számított összege nem lehet alacsonyabb, mint amennyi az állami költségvetésben a tárgyévet megelőző évben a pártok működését segítő, tudományos, ismeretterjesztő, kutatási, oktatási tevékenységet végző alapítványok támogatására előirányzott összeg. A pártok a törvény szerint a politikai kultúra fejlesztése érdekében tudományos, ismeretterjesztő, kutatási, oktatási tevékenység céljából alapítványt hozhatnak létre. Az Országgyűlés 2003-ban alkotta meg azt a jogszabályt, amelynek alapján megkezdhették működésüket a pártalapítványok.
(MTI)