Szakmát taníttatnának 14 éves kortól

Akár az OVB-hez is elmegy a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete annak érdekében, hogy a gyerekek a jelenlegi 16 éves kor helyett már 14 évesen bekapcsolódhassanak az iskolai rendszerű szakképzésbe.

MNO
2008. 09. 29. 8:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hároméves szakmunkásképzés megszüntetése után létrehozott szakiskolai képzés jóvátehetetlen károkat okozott az iskolai rendszerű szakképzés területén. A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE) kezdeményezi, hogy az iskolai rendszerű szakképzésbe legkorábban abban az évben kapcsolódhat be a tanuló, amelyben betölti a 14. életévét.

1998. szeptember 1-jétől a szakképzésben részt vevő iskolákban folyó oktatást szét kellett választani általános műveltséget megalapozó szakaszra és a szakképesítésre felkészítő pedagógiai szakaszra – áll a közleményben. A szakképzésbe való bekapcsolódás idejét 14 évről 16 évre emelték, hogy a szakiskolai tanulókat a 9-10. évfolyamokon felkészítsék az alapműveltségi vizsgára. Az alapműveltségi vizsgát azóta sem vezették be – hívja fel a figyelmet az egyesület.

A középiskolai szinten továbbtanulni képtelen fiatalokat szakiskolákba zsúfolta az oktatáspolitika, ahol tömeges lett a buktatás, és gyakorlattá vált a nehezebben kezelhető tanulók eltávolítása.

Az oktatásirányítás nem vette figyelembe, hogy az általános iskolába járó tanulók egy részének elege van a tanulási kudarcokból, és a nyolcadik évfolyam befejezése után szakmát akarnak tanulni, munkába akarnak állni, pénzt akarnak keresni. 2006-ban törölték a törvényből az alapműveltségi vizsgát, ezzel megszűnt az általános műveltséget megalapozó szakasz és a szakképesítésre felkészítő pedagógiai szakasz szétválasztásának oka, tehát nincs akadálya annak, hogy a szakiskolában a szakmai vizsgára való felkészítés a 9. évfolyamtól kezdődjön.

„A tanulók és a szülők mellett a szakképző iskolák és az iskolafenntartó önkormányzatok is támogatják javaslatunkat” – írják a közleményben. Újabban az oktatásirányító szervek képviselői, a gazdasági szereplői, szociológusok és pszichológusok is hangoztatják, hogy a szakképesítésre való felkészítést korábbi életkorban kellene kezdeni.

Az MSZOE levélben fordul Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszterhez és Arató Gergely OKM-államtitkárhoz, hogy támogassák a szülői szervezetek kezdeményezését. „Amennyiben nem kapunk kedvező választ kérésünkre, akkor aláírásgyűjtő ívet nyújtunk be hitelesítésre az Országos Választási Bizottsághoz Országos népi kezdeményezés tárgyában ezzel a szöveggel” – fogalmaz a kommüniké.

„Alulírottak országos népi kezdeményezést támogatunk az alábbi kérdésben: Az iskolai rendszerű szakképzés hatékonyságának javítása és a fiatalok iskolában tartása érdekében a Magyar Országgyűlés tűzze napirendjére és tárgyalja meg, hogy az iskolai rendszerű szakképzésbe legkorábban abban az évben kapcsolódhat be a tanuló, amelyben betölti a tizennegyedik életévét, a szeptember első munkanapján kezdődő tanítási évben.”

A felvetett kérdés a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (Kt.) 25. § (5) bekezdésének módosításával jár, amelyeket a törvényalkotó Magyar Országgyűlésnek kell megtárgyalni és elfogadni az alábbiak szerint: „Az iskolai rendszerű szakképzésbe legkorábban abban az évben kapcsolódhat be a tanuló, amelyben betölti a tizennegyedik életévét, a szeptember első munkanapján kezdődő tanítási évben.”

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.