A hároméves szakmunkásképzés megszüntetése után létrehozott szakiskolai képzés jóvátehetetlen károkat okozott az iskolai rendszerű szakképzés területén. A Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE) kezdeményezi, hogy az iskolai rendszerű szakképzésbe legkorábban abban az évben kapcsolódhat be a tanuló, amelyben betölti a 14. életévét.
1998. szeptember 1-jétől a szakképzésben részt vevő iskolákban folyó oktatást szét kellett választani általános műveltséget megalapozó szakaszra és a szakképesítésre felkészítő pedagógiai szakaszra – áll a közleményben. A szakképzésbe való bekapcsolódás idejét 14 évről 16 évre emelték, hogy a szakiskolai tanulókat a 9-10. évfolyamokon felkészítsék az alapműveltségi vizsgára. Az alapműveltségi vizsgát azóta sem vezették be – hívja fel a figyelmet az egyesület.
A középiskolai szinten továbbtanulni képtelen fiatalokat szakiskolákba zsúfolta az oktatáspolitika, ahol tömeges lett a buktatás, és gyakorlattá vált a nehezebben kezelhető tanulók eltávolítása.
Az oktatásirányítás nem vette figyelembe, hogy az általános iskolába járó tanulók egy részének elege van a tanulási kudarcokból, és a nyolcadik évfolyam befejezése után szakmát akarnak tanulni, munkába akarnak állni, pénzt akarnak keresni. 2006-ban törölték a törvényből az alapműveltségi vizsgát, ezzel megszűnt az általános műveltséget megalapozó szakasz és a szakképesítésre felkészítő pedagógiai szakasz szétválasztásának oka, tehát nincs akadálya annak, hogy a szakiskolában a szakmai vizsgára való felkészítés a 9. évfolyamtól kezdődjön.
„A tanulók és a szülők mellett a szakképző iskolák és az iskolafenntartó önkormányzatok is támogatják javaslatunkat” – írják a közleményben. Újabban az oktatásirányító szervek képviselői, a gazdasági szereplői, szociológusok és pszichológusok is hangoztatják, hogy a szakképesítésre való felkészítést korábbi életkorban kellene kezdeni.
Az MSZOE levélben fordul Szűcs Erika szociális és munkaügyi miniszterhez és Arató Gergely OKM-államtitkárhoz, hogy támogassák a szülői szervezetek kezdeményezését. „Amennyiben nem kapunk kedvező választ kérésünkre, akkor aláírásgyűjtő ívet nyújtunk be hitelesítésre az Országos Választási Bizottsághoz Országos népi kezdeményezés tárgyában ezzel a szöveggel” – fogalmaz a kommüniké.
„Alulírottak országos népi kezdeményezést támogatunk az alábbi kérdésben: Az iskolai rendszerű szakképzés hatékonyságának javítása és a fiatalok iskolában tartása érdekében a Magyar Országgyűlés tűzze napirendjére és tárgyalja meg, hogy az iskolai rendszerű szakképzésbe legkorábban abban az évben kapcsolódhat be a tanuló, amelyben betölti a tizennegyedik életévét, a szeptember első munkanapján kezdődő tanítási évben.”
A felvetett kérdés a közoktatásról szóló 1993. évi LXXIX. törvény (Kt.) 25. § (5) bekezdésének módosításával jár, amelyeket a törvényalkotó Magyar Országgyűlésnek kell megtárgyalni és elfogadni az alábbiak szerint: „Az iskolai rendszerű szakképzésbe legkorábban abban az évben kapcsolódhat be a tanuló, amelyben betölti a tizennegyedik életévét, a szeptember első munkanapján kezdődő tanítási évben.”
(MTI)
Szentkirályi Alexandra: Amit látunk, az fájdalmas!
