Magyarországi érdekeltséggel is rendelkező európai társaság került bajba a világméretű pénzügyi válság nyomán. A belga, a francia és a luxemburgi kormány 6,4 milliárd eurós tőkeinjekcióval segíti ki a Dexia bankcsoportot. A társaság főként a közszféra finanszírozására szakosodott. Hazánkban 2006 óta van jelen a Dexia bankcsoport, az állami szektornak és önkormányzatoknak is nyújt pénzügyi szolgáltatásokat.
A Dexia Bank vezetéséből két igazgató, Axel Miller és Pierre Richard lemondott posztjáról – adta hírül a Le Monde, mely percről percre tudósít a válság fejleményeiről. A francia nemzetgyűlés pénzügyi bizottsága zárt ajtók mögött hallgatta meg Christine Lagarde gazdasági minisztert a Dexia megmentésére benyújtott tervről. A szenátus délután szintén zárt körben hallgatja meg a politikust, akinek „a jelenlegi gazdasági és pénzügyi helyzetről, illetve ennek a francia és az európai pénzügyi rendszerre vonatkozó hatásairól” kell számot adnia.
Recept
A világméretű pénzügyi válságban érintett európai országok a washingtoni recept szerint mentik a csődközelbe jutott pénzintézeteket. A Benelux államokban meghatározó Fortis megmentése 11,2 milliárd eurót emészt fel, Nagy-Britanniában a Bradford & Bingley, Németországban pedig a Hypo Real Estate megmentésére költenek az államok.
Bush a további lépésekről tanácskozik
Válságtanácskozást hívott össze az amerikai elnök, miután az amerikai törvényhozás alsóházában elbukott a pénzügyi mentőcsomag. George Bush gazdasági kabinetjével és a kongresszus vezetőivel tanácskozik a Fehér Házban a további lépésekről. Zuhantak a tőzsdeindexek, miután a Bush-kormányzat 700 milliárd dolláros állami tőkeinjekciójára tegnap nemet mondtak a képviselők. A befektetők órák leforgása alatt 1200 milliárd dollárt vesztettek. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed bejelentette, hogy 630 milliárd dollárt pumpálnak a pénzügyi piacokra. Az olajpiac is mélyrepülésbe kezdett a hír nyomán, a kereskedők ugyanis a pénzügyi válság következményeként keresletcsökkenésre számítanak a nyersolajpiacon is. 10 százalékot zuhant a határidős nyersolaj ára: New Yorkban hordónként 96 dollár 37 centet adtak a novemberi amerikai könnyűolaj hordójáért.
Mindeközben az Európai Bizottság felhívást intézett az Egyesült Államokhoz, hogy vállaljon felelősséget a világméretű pénzügyi krízis miatt. „Azzal számolunk, hogy a döntés (a bankok megmentési tervéről elfogadott tervezettel kapcsolatban) rövidesen megszületik, az Egyesült Államoknak pedig vállalni kell a felelősséget a kialakult helyzetért” – fogalmazott Johannes Laitenberger, a grémium szóvivője keddi sajtótájékoztatóján. Kifejtette: a tervezettől nemcsak az amerikai vállalatok, de a világ többi részének a sorsa is függ.
Rossz hangulat Tokióban
Zuhanással reagáltak az ázsiai tőzsdék is az amerikai képviselőházi döntésre. A tokiói tőzsdeindex 4,6, a hongkongi pedig 3,6 százalékkal csökkent, de visszaesett a dél-koreai, a Fülöp-szigeteki és az ausztrál tőzsde is. Az orosz tőzsdéken a felügyelet utasítására reggel felfüggesztettek minden kereskedést, attól tartva, hogy a nemzetközi piaci hangulat ide is átterjed. A Budapesti Értéktőzsde 4 százalékos zuhanással nyitott, 10 órakor a BUX még több mint 2 százalékos mínuszban tartózkodott.
(hírTV, Le Monde)