A kereskedők elmondták, hogy a budapesti piacon is érzékelhető volt a globális hangulat jelentős javulása, azt követően, hogy a jegybankok és kormányok összehangolt akciói a pénzügyi válság – legalább ideiglenes – leküzdését már valódi lehetőséggé tették. A hét első felében látványos veszteségeket szenvedtek el a befektetők, gyengültek a feltörekvő devizák, és velük – bár nem kiemelkedően, de – vesztett értékéből a forint is, így „volt honnan” javulni. Bizonytalan kereskedésben szerdán egészen 243,20/40-ig gyengült a forint délutáni záró árfolyama; innen tért vissza péntekre 240 forint alá.
A nemzetközi piacokon gyengült a jen és a svájci frank is, az euró/dollár keresztárfolyam pedig tovább emelkedett: a szeptember 11-i 1,39 körüli értékről 1,44 közelébe jutott. A dollár a forinttal szemben is veszített értékéből: az amerikai deviza árfolyama pénteken 166,40/50 forintra gyengült a csütörtöki 168,50/60 forint és a szerdai 171,10/30 forint után. Az MNB hivatalos devizajegyzése alapján egy svájci frank 150,73 (csütörtökön 153,66) forint, 100 japán jen pedig 157,45 (szerdán 161,43) forint volt délben.
A bankközi forintpiacon lefelé indultak a rövid lejáratú kamatok. Az O/N kamat szintje, amely csütörtökön már 9,50 százalékig szökött fel, a likviditási helyzet konszolidálódását jelezve 9 százalék körüli értékre mérséklődött. Kereskedők szerint a jövő héten várható a rövid lejáratú kamatszint gyors csökkenése, majd az elért szint tartása. A közepes lejáratokon a kamatszint, csakúgy mint korábban, most is szűk, alig tíz bázispontos sávban ingadozott, és a kereskedők a belátható jövőben sem számítanak kitörésre; a hat hónapos, éves kamat 8,50/60 százalék.
(MTI)
Menczer Tamás elárulta, mi a legnagyobb különbség a fideszesek és Magyar Péter között + videó
