A történelem ritkán ad alkalmat arra, hogy ugyanazt a végzetes hibát egy nemzedék életében kétszer is elkövessék – írja közleményében az Élőlánc Magyarországért mozgalom pénteken. Úgy vélik: Magyarországon ma a harminc évvel ezelőtti falurombolás megismétlődésének veszélye fenyeget, azzal a különbséggel, hogy a városi ipar immár nem kínál megélhetést a leépülő falvakból elvándorló embereknek.
„A településeket oktatási intézményeiktől megfosztó intézkedések meggyőződésünk szerint alkotmányellenesek” – teszik hozzá, és mint megállapítják, „a szülők és helyi közösségek tiltakozását kiváltó iskolabezárások akadályozzák a családokat az alkotmányban megállapított tankötelezettség teljesítésében, illetve szélsőségesen egyenlőtlen helyzetet teremtenek a tanuláshoz való jog gyakorlásában”. Egy önállóan működő községi iskola tanulója a költségvetésnek gyakran feleannyit sem „ér”, mint a társulás által fenntartott és központosított intézménybe járó társa. Az alkotmány kimondja egyszersmind a helyi közösségek önrendelkezési jogát, és az önkormányzatoknak széles hatáskört biztosít – hívják fel a figyelmet a mozgalom képviselői.
„Álláspontunk szerint a kormány alkotmányos jogot sért, amikor a költségvetési gazdálkodás eszközeivel visszaélve megfosztja a helyhatóságokat a felelős, önálló döntéshozatal lehetőségétől”. A mozgalom ezért indítványozza az alapjogokat korlátozó rendelkezések megsemmisítését. Kérésünkkel az oktatási jogok biztosához és az emberi jogok országgyűlési biztosához fordulunk – teszik hozzá.
(OS)
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
