A pénzügyi rendszer mélyreható reformja mellett a Nyolcak

Támogatják az Európai Unió tagállamai a nemzetközi pénzügyi rendszer mélyreható reformját, amelynek kezdeményezését most jelentették be a Nyolcak csoportjához tartozó fejlett országok - állapította meg Nicolas Sarkozy francia elnök az EU brüsszeli állam- és kormányfői találkozójának első napját lezáró sajtótájékoztatón.• Nemzetközi csúcstalálkozót javasolt Brüsszelben Sarkozy + Képek

MNO
2008. 10. 16. 5:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint mondta, ennek egyik legfőbb jelentősége az lenne, hogy elkerülhetővé válna egy, a mostanihoz hasonló válság a bankágazatban. Hangoztatták az uniós vezetők (köztük az eurózónához nem tartozók) azt is, hogy következetesen végre kell hajtani azt a programot, amelyet az euróövezetet alkotó országok állam- és kormányfői dolgoztak ki a múlt hét végén – ennek lényege a bankközi hitelek állami garantálása és szükség esetén a bankok újratőkésítése a banki csődök megakadályozására.

Hírügynökségi számítások szerint a már bejelentett vagy tervezett nemzeti banktámogató programok összesített értéke az unióban elérheti az 1700 milliárd eurót. Az állam- és kormányfők egy véleményen voltak abban is, hogy meg kell erősíteni a bizalmat a betétesekben és a makroszintű kérdésekben és a bankok közötti hitelezés vonatkozásában is.

A megbeszélésen – amelyben részt vett Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke – többen felvetették a válság reálgazdaságra tett hatásának problémáját is. A krízis első jele megjelentek már például a német autóiparban, de egyelőre nem látható, hogy milyen mértékben gyűrűzik tovább más gazdasági ágazatokban.

José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy a vezetése alatt álló testület több szabályozási javaslatot tett vagy fog tenni egyebek között a tőkemegfelelőségi irányelvre, a betétbiztosítás terén, illetve a hitelminősítő ügynökségek vonatkozásában.

Több felszólaló fontosnak tartotta, hogy az EU és az Egyesült Államok lépjen fel közösen a válságmegoldásának érdekében. Egyes delegációk rámutattak: a nemzeti bankmentő programoknál kiemelt figyelemmel kell lenni arra, hogy az állami segítség ne járjon versenytorzító hatással.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.