Bajnai: Szétaprózott a hazai építőipar

Az irreálisan alacsony építőipari vállalási ár megtiltásával közvetetten bár, de a lánctartozás felszámolásához is hozzájárult a kormány - mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter kedden egy budapesti konferencián.

MNO
2008. 10. 07. 17:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tolnay Tibor, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke rámutatott: ha ma ugyanakkora méretű és teljesítményű két építő cég közül az egyik 250 millió, míg a másik 1,2 milliárd forint bérköltséggel dolgozik, akkor a kisebb bérhez feketemunka és olcsóbb vállalási ár tartozik. A magyar építőipar egyik betegsége a szétaprózottsága: Magyarországon folyamatosan közel 100 ezer építőipari vállalkozás működik, tízszer annyi, mint Ausztriában, vagy Svájcban – mondta Bajnai Gordon. Ez kihat a lánctartozásra is, hiszen a tőkeszegény és kicsi alvállalkozókkal könnyűszerrel "bánnak el" a fővállalkozók. A helyzet úgy is leírható, hogy a rossz vállalkozások kiszorítják a jókat.

Más oldalról ezt a jelenséget úgy jellemezte Földi Tamás, a Magyar Építőipari Szövetség elnöke, hogy a lánctartozás 90 százalékát az építőipari bűnözés gerjeszti. A 3 millió forint tőkével alapított társaságok 120 millióért vállalják a 150 millió forintos munkát, majd az alvállalkozóikat – miután azok elvégezték a feladataikat – válaszút elé állítják: vagy megelégszenek a járandóságuk 80 százalékával, vagy mehetnek a bírósághoz. Mire a bíróság évek múlva dönt, egy fillért sem kap az alvállalkozó, mert a fővállalkozó cég tulajdonosa már a sokadik cégében teszi ugyanezt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.