Magyarországon nem kell tartani bankválságtól, a betétesek biztonságban érezhetik magukat – hangsúlyozta Bokros Lajos volt pénzügyminiszter pénteken a Magyar Televízió reggeli műsorában. Hozzátette: a betétesek pénzéért az Országos Betétbiztosítási Alap helytáll. Bokros három válságot különböztetett meg: a fiskális, a banki, valamint a valutaválságot. Úgy véli, hogy ezek közül Magyarországon a bankválság esélye a legkisebb, mivel a hazai bankok – az OTP Bank kivételével – stabil európai nagybankok tulajdonában vannak. Kifejtette: ezek az anyabankok tőkeerősek, s nemigen vásároltak az angolszász piacokon elterjedt rossz amerikai papírokból. A szakember szerint ugyanakkor a valutaválság valószínűsége már nagyobb. Úgy vélte, nem csoda, hogy támadják a forintot, hiszen Magyarország az egyetlen az EU-hoz újonnan csatlakozott országok közül, amelyik egyik maastrichti feltételt sem teljesíti. Ennek oka az elmúlt évek hiteltelen kormányzati gazdaságpolitikája. Aláhúzta: a forint esetleges leértékelődése érzékenyen érintené azt a több százezer embert, akik például svájcifrank- vagy euróalapú hitelt vettek fel.
Az államháztartásról kifejtette: nem feltétlenül adócsökkentésre van szükség, sokkal inkább adóreformra. Ma ugyanis kevesen fizetnek sok adót, a cél pedig az, hogy sokan fizessenek kevesebbet – fogalmazott. Ezáltal nemcsak a közteherviselés elve érvényesülne jobban, hanem egyúttal a gazdaság is gyorsabban növekedne. Bokros Lajos szerint a tizenharmadik havi nyugdíj államháztartásra gyakorolt negatív hatását azzal lehetne enyhíteni, ha a nyugdíjasoknak is havi 10 ezer forint egészségbiztosítási járulékot kellene fizetniük.
Az állampapírpiac kapcsán hangsúlyozta: az emelkedő hozamszintek a már meglévő államadósság kamatterhét is növelik. A múlt hibáit most fizetjük meg – fogalmazott. A szakember a válság végét illetően nem bocsátkozott jóslatokba.
Kesereg az egyik szocialista platform
Az elmúlt hónapban átlagosan 250 bázisponttal emelkedtek az állampapírok hozamai. Ha ez tartós, akkor ez már önmagában véve is évente közel 450 milliárd forinttal emeli a költségvetés finanszírozási igényét – írja az Ésszerűség és Felelősség Platform pénteki közleményében. A rossz hír az, hogy a kötvényekre még ilyen magas hozamok mellett sincs vevő, a tőzsdén nincsenek rá jegyzések – írja Kertész Krisztián elnök. Annak érdekében, hogy „megspóroljunk évi 700 milliárd forint felesleges kamatkiadást, feltétlenül szükség van a piaci bizalom helyreállítására” – állítja a szocialista politikus, aki megemlíti a magas kamatok további nagyon káros hatásait: drágítja a vállalatok hiteleit, ami visszaveti a beruházásokat, ami lassítja a gazdasági növekedést. Úgy látja, hogy 500-700 milliárd forintnál nagyobb kiadási lefaragásra azonban nem valószínű, hogy megszerezhető a politikai és társadalmi támogatás.
(MTI/MNO)

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban