Che Guevara a bécsi Duna parkban

A Die Presse nem kevés malíciával ír a tegnapi bécsi Che Guevara-szobor-avatásról. A Die Welt beszámol az adófizetők feketekönyvének megjelenéséről. A Süddeutsche Zeitung arról tudósít, hogy Németországban is előfordulnak csalások a pártkongresszusokon.

2008. 10. 10. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Emlékműve által Che tovább él című cikkében ismerteti a kubai forradalmár első európai szobrának felavatásán történteket. A létező szocializmus megjelent a bécsi Duna parkban: a borús időben Che Guevara számos szocialista rajongója gyűlt össze, köztük Michael Häupl bécsi főpolgármester, Erwin Buchinger, az SPÖ szociális minisztere és Stefan Weber, a Drahdiwaberl együttes alapítója. A temetésekhez illő hangon emlékezett Karl Blecha – az SPÖ nyugdíjastagozatának vezetője – a 41 éve agyonlőtt kommunistára. Mint mondta: „emlékműve által Che tovább él”. (Blecha az SPÖ belügyminisztere volt 1981–1989 között, hivataláról egy fegyvercsempészési botrány kapcsán volt kénytelen lemondani. Az úgynevezett Noricum-ügyben a bíróság okirat-hamisításért és a bizonyítékok eltüntetéséért feltételes szabadságvesztésre ítélte.) „Szeretnénk egy rendkívüli embernek Bécsben a következő száz évre is emlékművet állítani”, emlékezett Blecha a forradalmárra, akivel 1965-ben Algírban találkozhatott. Blecha beszédében dicsérte Michael Häuplt, aki együtt masírozott az emlékmű kezdeményezőivel.

A főpolgármester lelkesen szólt Gerda Fassel 70 centiméter magas bronz mellszobráról. Häupl kijelentette: hamis az az állítás, hogy Che gyilkos lett volna. Ember volt – jelentette ki a szónok. Ezért az emlékmű melletti kiállás szerinte nem relativizálása a közös értékeknek, hiszen a szocializmus szabadság nélkül elképzelhetetlen, s gyakorolni kell a világ elnyomottaival történő szolidaritást. Az ünnepség zárásaként a „Cuba Si” csoport elénekelte a Commandante Che Guevarát.

A mellszobor ellen az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) és az Osztrák Néppárt (ÖVP) is tiltakozott. 25 szabadságpárti aktivista tüntetett csendben már a rendezvény alatt. Toni Mahdalik, az FPÖ önkormányzati képviselője meglepetésének adott hangot, hogy Häupl egy bűnöző előtt tiszteleg, akinek számtalan élet szárad a lelkén, s a világot egy atomháborúba akarta taszítani. Mahdalik egy táblát tartott a magasba, melyre annak a 135 halottnak a nevét írták, akiknek a meggyilkolásáért közvetlenül Che Guevara volt felelős. Mahdalik ezért azt követelte, hogy egy magyarázó táblát állítsanak a mellszobor mellé.

A bécsi Che-projektet az Osztrák–Kubai Társaság kezdeményezte. Ennek olyan prominens tagjai voltak, mint Elfriede Jelinek és a közelmúltban elhunyt Wendelin Schmidt-Dengler, aki 28 000 eurót gyűjtött a mellszoborra. A Duna parkban Che Guevara mellett megtalálható a szabadságharcos Simon Bolivar és Salvador Allende egykori chilei elnök szobra is.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Így szórja szét az állam az adófizetők millióit című cikkében ismerteti a „2008-as feketekönyvet”.

A „feketekönyv” 36. kiadása 119 példát említett a felelőtlen gazdálkodásra. Ebben az évben a kiadvány kiemelt figyelmet fordít a „vegyes finanszírozásra”, ahol a tervezés és kivitelezés nem egy kézben található. Ezeket általában különböző forrásokból finanszírozzák – a pénz az EU-ból, a szövetségi államtól, a tartományoktól és az önkormányzatoktól érkezik. Az ilyen projektek rendszeresen szétfeszítik a pénzügyi kereteket.

Különösen keserű a helyzet, amikor a felelőtlen gazdálkodás még ésszerűtlenséggel is párosul, mint azt egy mecklenburg–elő-pomerániai példa mutatja. A tartomány a gazdáknak épített 480 000 euróért egy autópályahidat, hogy használni tudják az út két oldalán fekvő földjeiket. Csak nem vettek méretet a modern mezőgazdasági gépekről. Ugyanis nagyobb eszközökkel felszerelt traktorokkal képtelenség ráhajtani, mert a híd túl keskeny számukra.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali müncheni napilap A baloldali párti éhségsztrájkja című cikkében foglalkozik egy szokatlan politikai tiltakozási formával. Wolfram Sondermann, a volt baloldali párti politikus szombat éjféltől éhségsztrájkba kezd, hogy ezzel felhívja a figyelmet a pártjában uralkodó állapotokra. Sondermann azzal vádolja egykori pártjának vezetését, hogy manipulálja a tagnyilvántartást, hogy a többségi viszonyokat a pártkongresszusokon saját szája íze szerint alakítsa. A legutóbbi tartományi pártkongresszusokon megvonták tíz küldött szavazati jogát. Azokat az elvtársakat, akik bírálni merték Alexander Ulrichot, a tartományi pártvezetőt, tudatosan törölték a központi párttagnyilvántartásból.

Sondermannt saját adatai szerint szeptember 20-án kizárták a pártból. Ő a párthatározat ellen az országos döntőbizottsághoz fordult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.