A zöldtárca a küszöbértékeket az egészségügyi hatások értékelése alapján, az egészségügyi tárcával és az Országos Közegészségügyi Intézettel közösen határozta meg. E szerint az önkormányzatok akkor kötelesek tájékoztatni a lakosságot, ha a szálló por értéke két egymást követő napon meghaladja a 75 mikrogramm/köbmétert. Riasztási kötelezettség akkor áll fenn, ha a szálló por értéke két egymást követő napon meghaladja a 100 mikrogramm/köbmétert és a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napon nem várható javulás.
A szálló porra jelenleg egyik EU-tagállamban sincs országos jogszabályban meghatározott küszöbérték. Eddig Magyarországon is csak a kén-dioxid és a szálló por együttes koncentrációjára vonatkozó tájékoztatási és riasztási küszöbérték létezett, ezért nem lehetett szmogriadót elrendelni.
Az önkormányzatoknak az új küszöbérték alapján át kell dolgozniuk szmogriadó terveiket – áll a KVM közleményében. A küszöbérték hatályba lépése után az eddigieknél gyakrabban lehet számítani szmogriadó elrendelésére. A környezetvédelmi hatóságok folyamatosan figyelemmel kísérik a levegő minőségét, és a szmogriadóra vonatkozó, jogszabályban előírt szennyezettségi szintek elérése esetén, tájékoztatják az érintett önkormányzatokat a szükséges intézkedések megtétele érdekében.
Magyarország szálló por szennyezettsége elsősorban a közlekedésből és a lakossági fűtésből származik. Ennek megfelelően a közlekedést szabályozó, a településeken belüli korlátozó intézkedésekkel, illetve a lakossági fűtést szabályozó intézkedésekkel érhető el hosszú távon a káros anyag egészségkárosító hatásainak mérséklése. Magyarországon 55, ebből Budapesten 11 automata monitorállomás műszerei mérik folyamatosan a levegő szennyezettségét.
(MTI)