Haider özvegye is bekapcsolódik a politikába?

A Welt a karintiai tartományfőnök temetése után azt találgatja, hogy milyen szerepet kap a BZÖ-ben Haider özvegye. A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol arról, hogy a vasárnap bemutatott Tetthely című krimit a vádakkal szemben a politikai korrektségre való görcsös törekvés tette tönkre.

2008. 10. 20. 16:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilapban Michael Hanfeld Itt roma vagyok, itt lehetek című cikkében foglalkozik azzal a kérdéssel, mi a cigányok politikailag kellően korrekt ábrázolása a német köztelevízióban. Egy diszkriminatív filmet látott a WDR által tegnap bemutatott Tűzjegy című Tetthelyében. Sőt, a film „veszélyes, mert ott megerősítik a cigány kisebbséggel kapcsolatos stigmákat és negatív kliséket, amelyek számára a holokausztot és a náci propagandát követően még mindig igen termékeny a talaj a társadalmunkban.” Ezt írta Romani Rose, a Német Romák Központi Tanácsának elnöke két hete Monika Pielnek, a WDR intendánsának. A WDR visszautasította a gyanúsítást.

A bemutatott filmben a cigányokat éppen, hogy a vádakkal ellentétesen jellemezték. A romákat, nem „bűnözőnek, szörnyűnek és mocskosnak” ábrázolták, hanem embereknek, akik nehéz helyzetben élnek, akiknek nem könnyű az integráció.

Ha a filmet szemrehányás illetheti, akkor éppen azért, mert minden jelenetben felfedezhető jó szándékot mérhetetlenül túlzásba viszik.

Romani Rose filmmel kapcsolatos bírálatának mérhetetlen butaságát aláhúzza az a körülmény, hogy az Rudolf Sarközi javaslata alapján készült. Sarközi az SPÖ bécsi önkormányzati politikusa és az osztrák romák kulturális egyesületének elnöke, aki 1944-ben a lakompaki lágerben született.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Benedikt Fremd Jörg Haider özvegye kilép a férje árnyékából című cikkében elemzi a BZÖ jövőjéről zajló vitákat. Jörg Haider temetése – melyet szombaton élőben közvetített az osztrák köztelevízió – nem csak a túlzásba vitt hőstisztelet aktusa volt, hanem egyúttal politikai demonstráció is.

A temetés jellemző jelenete vol, amikor a tartományi kormány székhelyén a koporsót vitték le a lépcsőn, akkor kilépett a feleség, Claudia Haider a családtagok és a gyászolók köréből, hogy köszöntse a halottat. Ott, ez előtt a publikum előtt, ez nem csak személyes gesztus, hanem politikai nyilatkozat is egyben. Az 52 esztendős asszony a rekviem után beszélt és az elmúlt napokban más lépésekkel magára vonta a figyelmet. Újra és újra átölelte az embereket, vigasztalta őket. Claudia Haidert realistának, hiúságtól mentesnek és humorosnak ábrázolják ismerői. Ő az elmúlt években nem csak a családot tartotta össze, de a nyilvánosság előtt – mint Feistritz im Rosental önkormányzati képviselője – is szerepet vállalt. S ebben a tevékenységében bizonyította érzékét a társadalmi egyensúly iránt. A hagyományőrző szövetségek éppen úgy tisztelték, mint a művészek, akikhez Jörg Haider egész életében képtelen volt egészséges viszonyt kialakítani.

Ezért nem meglepő a követelés, hogy az özvegy kapcsolódjon be a politikába. Claudia Haider egyszerre lenne a folytatás és az antitézis. Peter Filzmaier politológus számára ő a legalkalmasabb, aki életben tarthatná Jörg mítoszát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.