Identitásért: a dalai láma felszólal az Európai Parlament ülésén

A dalai láma december 4-én felszólal az Európai Parlament (EP) ülésén – jelentették be pénteken Strasbourgban. A meghívásról szóló döntést egy nappal azután hozták nyilvánosságra, hogy Hu Csia (Hu Jia) bebörtönzött kínai ellenzéki kapta az EP Szaharov-díját, és néhány órával azt követően, hogy Pekingben megkezdődött az Európa-Ázsia Együttműködés (ASEM) csúcstalálkozója.

MNO
2008. 10. 24. 11:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dalai láma Tibet vallási vezetője, aki közel fél évszázada indiai száműzetésben él. Személye az elmúlt – illetve különösen az augusztusi pekingi olimpiát megelőző – hónapokban újra a nemzetközi figyelem előterébe került amiatt, hogy külföldön élő tibetiek erőteljes tiltakozó kampányt folytattak a Tibetben gyakorolt kínai hatalom ellen. A dalai láma rendszeresen hangsúlyozta, hogy nem törekszik Tibet Kínától való elszakítására, de arra igen, hogy a tibetiek megélhessék saját kulturális és vallási identitásukat.

Peking ennek ellenére mélységes gyanakvással figyeli a dalai láma minden megnyilvánulását, és általában kifejezésre is juttatja rosszallását, ha egy ország bensőséges kapcsolatokat ápol Tibet száműzetésben élő vallási vezetőjével. Kína – korántsem pusztán a tibeti helyzetre visszavezethető – rossz emberi jogi bizonyítványa miatt az olimpia előtt felmerült az a gondolat is, hogy a nemzetközi közösségnek bojkottálnia kellene a játékokat, de ezt elvetették.

Most, az olimpia után az Európai Unió a jelek szerint jobban fel akarja emelni a szavát a kínai emberi jogi jogsértések ellen. Ebbe illeszkedik az emberi jogok előmozdításáért járó Szaharov-díj csütörtöki odaítélése, valamint a dalai láma meghívása is, amiről már régebben folyt a vita uniós berkekben. A december 4-iki dátum olyan hétre esik, amikor az Európai Parlament nem Strasbourgban, hanem Brüsszelben tart ülést.

A dalai lámát tehát Brüsszelbe várják december elején. Hu Csia kitüntetéséről a pekingi külügyminisztérium elmarasztalóan nyilatkozott, de – ellentmondva a kínai EU-nagykövet korábbi levelének – nem helyezte kilátásba a Kína-EU kapcsolatok lehűtését. Éppen ellenkezőleg: a kínai szóvivő szerint a Szaharov-díj „szót sem érdemel”olyan fontosabb eseményekhez képest, mint amilyen az Európa-Ázsia (ASEM) csúcstalálkozó.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.