Egyelőre úgy tűnik, hogy pénzügyi válság van, és nem gazdasági – fogalmazott Járai Zsigmond a Napi Gazdaságnak adott interjújában. Úgy látja, az érintett kormányok próbálják megakadályozni, hogy a válság a gazdaság egyéb területeire is átterjedjen, de nem látja könnyű feladatnak azt, hogy ez valóban ne történjen meg.
A magyar pénzügyi rendszerben komoly kockázatok halmozódtak fel; ha beszűkülnek a pénzpiaci források, márpedig éppen ez történik, akkor a magyar államadósság finanszírozása körül problémák lehetnek – felelte arra a kérdésre, hogy Magyarország felkészült-e a válság hatásainak kezelésére. Hozzátette: „reméljük, hogy túl fogjuk élni, de minél hamarabb stabilizálni kell a makrogazdaság állapotát. A magyar bankokban nem nagyon halmozódtak fel rossz állományok, a gond inkább az, hogy a devizahitelezés aránya nagymértékben megnőtt. Gyakorlatilag új hitelt már csak svájci frankban vagy euróban nyújtanak a pénzintézetek, ami óriási devizakockázatot jelent, ráadásul az ügyfelek nagy része egyáltalán nincs tisztában ezzel a kockázattal”.
„Nem tudom, hogy a Magyarországon jelen lévő külföldi tulajdonú bankok anyabankjai milyen állapotban vannak. Most olyan sok száz éves bankok dőlnek össze, amelyekről két hete még azt hittük, hogy nagyon biztonságosak” – tette hozzá Járai.
Összességében arra a helyzetre kell felkészülni – fogalmazott a gazdasági szakember –, hogy mi történik akkor, ha a pénzpiacok válságának nemcsak az oldalszele kap el bennünket, hanem a java. Erre persze nagyon nehéz felkészülni, mert a makrogazdaság rendbetételéhez esztendőkre van szükség, és a bankrendszer stabilitásának a növeléséhez is több év kell.
(Napi Gazdaság)
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
