A Fitch Ratings pénteki, londoni bejelentése szerint a cég a kilátásrontással együtt megerősítette a közepes befektetői „BBB plusz”, illetve „F2” hosszú és rövid futamú devizaadósságok osztályzatát, valamint a forintban kiadott adósságok hosszú futamú, elsőrendű „A mínusz” besorolását, és a szintén elsőrendű „A plusz” besorolási országplafont, amely a kereskedelmi adósságkibocsátóknak adható osztályzat felső határa. A legnagyobb európai hitelminősítő pénteki indoklása szerint a globális és különösen az európai pénzügyi kondíciók romlása növeli a nagy külső finanszírozási igényű, banki finanszírozásra támaszkodó országok kockázatát. Magyarország bruttó küladóssága a GDP-érték 99 százaléka, egyike a legmagasabbaknak Közép- és Kelet-Európában.
A folyómérleg-hiány finanszírozása érzékeny a nemzetközi tőke- és bankpiacon kialakuló feszültségekre, mivel a finanszírozás jelentős része a nyugat-európai anyabankokból a helyi érdekeltségekbe áramló tőkétől függ – áll a Fitch elemzésében. A hitelminősítő szerint a megnövekedett kockázatkerülési hajlam feszültségeket okozott a kormánykötvény- és a bankközi piacon, és gyengítette a forintot. Ha ezek a jelenségek erősödnek, azzal nőnének az adósságszolgálati kötelezettségek, és feszültségek keletkeznének a hazai bankrendszer hitelportfólióiban – áll az elemzésben.
A Fitch szerint a GDP-értékhez mérve 66 százalékos államadósság-ráta magas a „BBB” sávba sorolt szuverén adósok 28 százalékos középértékéhez képest, és az alacsony gazdasági növekedés megnehezíti ennek az adósságrátának a mérséklését. A hitelminősítő kiemeli ugyanakkor, hogy a legutóbbi fejleményekre adott kormányzati válaszlépések „erőteljesek”, Magyarország adósbesorolását alátámasztja a robusztus intézményrendszer, a viszonylag jómódú és sokszínű gazdaság, az erős adósságkezelési kapacitás és a makulátlan adósságszolgálati múlt. A politikai és a társadalmi stabilitás alapja az EU-tagság, az egy főre jutó – piaci árfolyamon számolt –, 13 750 dolláros éves jövedelem magas a „BBB” adósosztályzati sávra jellemző, 6900 dolláros középértékhez mérve – áll a Fitch pénteki elemzésében.
(MTI)

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros