Leminősítette hazánk adósbesorolását a Fitch Ratings

Az eddigi stabilról ismét negatívra rontotta pénteken Magyarország szuverén adósbesorolásainak kilátását a Fitch Ratings, arra hivatkozva, hogy a globális pénzügyi felfordulásból eredő sokkok és a valószínű euróövezeti recesszió növeli a magyar adóskockázatot. A Fitch nem egészen egy éve javította vissza negatívról stabilra a magyar besorolások kilátását. Ezen a héten a Standard & Poor’s már negatív figyelőlistára vette a magyar adósosztályzatokat.

MNO
2008. 10. 17. 12:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fitch Ratings pénteki, londoni bejelentése szerint a cég a kilátásrontással együtt megerősítette a közepes befektetői „BBB plusz”, illetve „F2” hosszú és rövid futamú devizaadósságok osztályzatát, valamint a forintban kiadott adósságok hosszú futamú, elsőrendű „A mínusz” besorolását, és a szintén elsőrendű „A plusz” besorolási országplafont, amely a kereskedelmi adósságkibocsátóknak adható osztályzat felső határa. A legnagyobb európai hitelminősítő pénteki indoklása szerint a globális és különösen az európai pénzügyi kondíciók romlása növeli a nagy külső finanszírozási igényű, banki finanszírozásra támaszkodó országok kockázatát. Magyarország bruttó küladóssága a GDP-érték 99 százaléka, egyike a legmagasabbaknak Közép- és Kelet-Európában.

A folyómérleg-hiány finanszírozása érzékeny a nemzetközi tőke- és bankpiacon kialakuló feszültségekre, mivel a finanszírozás jelentős része a nyugat-európai anyabankokból a helyi érdekeltségekbe áramló tőkétől függ – áll a Fitch elemzésében. A hitelminősítő szerint a megnövekedett kockázatkerülési hajlam feszültségeket okozott a kormánykötvény- és a bankközi piacon, és gyengítette a forintot. Ha ezek a jelenségek erősödnek, azzal nőnének az adósságszolgálati kötelezettségek, és feszültségek keletkeznének a hazai bankrendszer hitelportfólióiban – áll az elemzésben.

A Fitch szerint a GDP-értékhez mérve 66 százalékos államadósság-ráta magas a „BBB” sávba sorolt szuverén adósok 28 százalékos középértékéhez képest, és az alacsony gazdasági növekedés megnehezíti ennek az adósságrátának a mérséklését. A hitelminősítő kiemeli ugyanakkor, hogy a legutóbbi fejleményekre adott kormányzati válaszlépések „erőteljesek”, Magyarország adósbesorolását alátámasztja a robusztus intézményrendszer, a viszonylag jómódú és sokszínű gazdaság, az erős adósságkezelési kapacitás és a makulátlan adósságszolgálati múlt. A politikai és a társadalmi stabilitás alapja az EU-tagság, az egy főre jutó – piaci árfolyamon számolt –, 13 750 dolláros éves jövedelem magas a „BBB” adósosztályzati sávra jellemző, 6900 dolláros középértékhez mérve – áll a Fitch pénteki elemzésében.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.