Leminősítették a három balti államot

Mindhárom balti köztársaság szuverén adóskockázati besorolását visszaminősítette pénteken a Fitch Ratings, amely az új, rosszabb besorolásokon is fennhagyta a további osztályzatrontásokat valószínűsítő negatív kilátást.

MNO
2008. 10. 03. 11:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnagyobb európai hitelminősítő Londonban kiadott közleménye szerint Észtország hosszú futamú devizaadósságának kockázati osztályzata "A"-ról "A mínusz"-ra, hazai valutában kiadott, hosszú lejáratú szuverén kötelezettségeinek besorolása "A plusz"-ról "A"-ra, a kereskedelmi adósoknak külön megállapított országplafon "AA"-ról "AA mínusz"-ra romlik.

Litvánia esetében pontosan ugyanilyen osztályzati változásokat hajtott végre a cég; ezzel mindkét ország fő besorolásai még az elsőrendű sávban maradtak. A legrosszabbul azonban Lettország járt: a lett devizaadósság besorolása az eddig is csak közepes befektetői "BBB plusz"-ról "BBB"-re süllyedt, a hazai valutában kibocsátott államadósság osztályzata pedig az eddigi elsőrendű "A mínusz"-ról a közepes sávba került át, "BBB plusz" besorolással.

Lettország új, "BBB" devizaadósi besorolása – Bulgária és Románia hasonló osztályzatával együtt – a leggyengébb az Európai Unión belül. A Fitch a három balti gazdaság együttes leértékelését azzal indokolta, hogy az európai gazdasági és pénzügyi környezet romlása ezekben az országokban költséges makrogazdasági kiigazítás kockázatával jár, tekintve e gazdaságok bankok által finanszírozott folyómérleg-hiányait. A makroszintű kiigazítás már meg is indult a térségben: a Fitch becslése szerint az észt folyómérleg-hiány az idén a GDP-érték 10,5 százalékára csökken a tavalyi 17 százalékról, Lettországé 15 százalékra 23 százalékra, Litvániáé azonban várhatóan 14,5 százalékra emelkedik a tavalyi 13 százalékról.

A hitelminősítő szerint a három gazdaság finanszírozási igénye mindenképpen továbbra is magas: a Fitch 2009-re szóló előrejelzése a devizatartalékok arányában mért bruttó külső finanszírozási igényt Lettország esetében 400 százalékra, Észtországban 350 százalékra, Litvániában 250 százalékra teszi. Ezek a legmagasabb értékek a feltörekvő Európa egészében, áll a pénteki londoni elemzésben.

A kiigazítási folyamatnak ráadásul súlyos reálgazdasági kihatásai is vannak: Észtország és Lettország az idei első félévben már recesszióban volt, ami kemény landolásnak felel meg, tekintve a két ország tavalyi első félévi, éves alapon mért 8,1 százalékos, illetve 11,6 százalékos GDP-növekedését, áll a Fitch Ratings elemzésében.Litvánia ugyan még növekszik, de az idei első félévi ütem csak 2,4 százalék volt a tavalyi azonos időszak 8,8 százalékos bővülése után. Mindezzel együtt a három balti gazdaság inflációs sokkot is átél: Lettországban 15,6 százalék, Litvániában 12,2 százalék volt augusztusban az éves infláció – a két legmagasabb ütem az egész EU-ban -, Észtországban pedig 11,1 százalék.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.