A Barclays Capital londoni befektetési csoport szerdai elemzése szerint a vártnál sokkal jobb múlt havi inflációs adatok után, a mostani makroklíma a további dezinfláció irányába hat: a gyengülő gazdasági növekedés még tovább szélesedő kibocsátási rést eredményezhet – legalábbis rövid távon, feltételezve, hogy a növekedési potenciál nem változik -, és ez növelheti az ellenállást a vállalati szektorban a további béremelésekkel szemben. Másrészt az év eleje óta végrehajtott, összesen 1,00 százalékpontos jegybanki kamatemelés, és az inflációnak az elmúlt néhány hónapban megindult lassulása a reál-alapkamatot az év eleji, zéróhoz közeli szintről 2,5 százalékpontnál nagyobb mértékben növelte.
A Barclays Capital szerdai elemzése szerint a ház egyelőre érvényben hagyja az idei év végére adott, 5,0 százalékos tizenkét havi inflációról szóló prognózisát, azzal, hogy növekedett az esélye az ennél alacsonyabb ütemnek. A cég alapeseti forgatókönyvében áprilistól kezdődő kamatcsökkentési ciklus szerepel, 7,0 százalékos jövő év végi MNB-kamatszinttel, de a befektetési csoport londoni elemzői megjegyezték: szintén növekszik az esélye az ennél korábbi kezdésnek. A ház ugyanakkor azzal is számol, hogy az MNB óvatos lesz, és a kormányzati intézkedések mellett figyelni fogja például a devizaalapú hitelezés területéről érkező, (a forintárfolyam szempontjából) potenciálisan kedvezőtlen híreket.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlegének szintén szerdán kiadott elemzése szerint a forintgyengülés ellenére is jó esély van arra, hogy az éves összevetésű magyarországi infláció 2008 végére 5 százalék alá csökken, és az MNB 3 százalékos célkitűzése is elérhetőnek látszik 2009 végéig. E cég londoni elemzői is arra számítanak ugyanakkor, hogy a devizaalapú hitelezés lassulásából eredő árfolyamkockázatok miatt az MNB egyelőre valószínűleg óvatos marad.
(MTI)