Magyarellenes megmozdulások: Tőkés az EB-hez fordul

Tőkés László EP-képviselő hétfőn írásban intézett elsőbbséget élvező kérdést az Európai Bizottsághoz a felvidéki magyarellenes megmozdulások ügyében. Az európai szabályok szerint e kérdésre az Európai Bizottságnak legtöbb három héten belül választ kell adnia. • Magyar–szlovák parlamenti párbeszédet szorgalmaz a KMKF

MNO
2008. 10. 15. 15:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tőkés László Európai Bizottsághoz intézett levelében beszámol arról, hogy szeptember 30-án részt vett egy, a dél-szlovákiai Dunaszerdahelyen megrendezett konferencián, ahol Csáky Pállal, a felvidéki Magyar Koalíció Pártjának (MKP-SMK) elnökével is találkozott, hogy a Magyarország szomszédságában élő magyar kisebbségek helyzetét elemezzék. A találkozón szó esett az Európai Unióban jól működő autonómiaformákról és a nemzeti kisebbségek védelméről is. A találkozó után a Szlovákiát kormányzó koalíció politikusai szélsőségesen nacionalista, az egész felvidéki magyar kisebbséget megfélemlítő támadások özönét zúdították az MKP-SMK párt elnökére.

Robert Fico miniszterelnök szerint az autonómia szó puszta említése is provokációnak számít, holott Szlovákia is tagja a Schengeni Egyezménynek – olvasható Tőkés szerdai közleményében. Robert Fico véleménye szerint a Magyar Koalíció Pártjának elnöke megmételyezi a magyar-szlovák viszonyt. Történik mindez akkor, amikor a szlovák koalíció egyik pártja napi rendszerességű gyűlöletbeszédekkel uszít a magyar kisebbség ellen. Hogyan lehetséges és mennyire elfogadható a mai Európai Unióban, hogy egy európai parlamenti képviselő és egy uniós tagország parlamenti képviselője – mindketten ugyanazon kisebbség, két különböző országban élő képviselőiként – bármilyen témában, a törvények teljes tiszteletben tartásával történő találkozója ürügyén valakik lábbal tiporhassák az Európai Unió alapértékeit, úgymint az emberi méltóságot, az egyenlőséget és az igazságosságot? Nem ütközik-e mindez a diszkriminációellenesség elvével? – tette fel a kérdést az EP-képviselő.

Annak tudatában, hogy a nyelvi jogok kérdése az egyes tagországok kompetenciái közé tartoznak, és az Európai Bizottság nem léphet közbe az Európai Közösség és az Európai Unió megállapodásainak érvényre juttatásában, mégis felmerül a kérdés: mennyire tolerálhatja az Európai Bizottság azt, hogy a kisebbségeket nyelvük használatában és tanításában korlátozzák, ily módon is teret engedve a kisebbségek elleni nacionalista megnyilvánulásoknak? – áll a közleményben. Tőkés azt is tudni szeretné, hogy milyen eszközökkel tudja az Európai Bizottság a jelenlegi Szlovákiban, a kisebbségben élő magyarokkal szemben megnyilvánuló nacionalista irányvonalat visszaszorítani, illetve milyen kompetenciákkal bír egy kisebbségi nyelv és kultúra megőrzése végett az Európai Unió egyik tagállamában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.