Tamási Áron 1956-ról szóló szavaival indította beszédét Nagy Gábor Tamás, Budavár fideszes polgármestere. Nagy Gábor úgy folytatta: tudjuk, hogy 1956 soha el nem évülő felelősséget jelent számunkra.
Nagy gonddal kell őrködnünk ezen felelősség felett – jelentette ki a polgármester. Minket, budaiakat köt a hely szelleme – tette hozzá. A polgármester beszédében felidézte a forradalom idején alkalmazott kommunista manipulációkat, amelyekkel megpróbálták szétzúzni az eseményeket. Mint mondta, az akkori emberek egy szebb, tisztább világban akartak élni. Örökké érvényes irányt adtak a nemzetnek – jelentette ki Nagy Gábor Tamás.
A megemlékezésen egy svéd és egy bolgár politikus is beszédet mondott: „Határozzuk el közösen, hogy soha nem felejtjük el a kommunizmus bűneit” – fogalmazott ünnepi beszédében a svéd európai politikus.
Maga az ünnepség a budai Várban délután három óra után kezdődött Oláh Zsolt operaénekes és Fellegi Anna hegedűművész közös produkciójával. A többezres tömeg közösen énekelte: „Kossuth Lajos azt üzente (…), éljen a magyar szabadság, éljen a haza”.
Sokakkal nem állna szóba
Ha most élne, 67 esztendős lenne Mansfeld Péter, az '56-os forradalom legfiatalabban kivégzett mártírja. Biztosan lenne felesége, lennének gyermekei, unokái – fogalmazta meg gondolatait a fiatal mártír öccse, Mansfeld László. Úgy folytatta: ha most itt lenne és élne, kimenne a Széna térre, ahol csatlakozott a forradalomhoz, majd elmenne a 301-es parcellához fejet hajtani a forradalom hősei előtt, és felidézné az 52 évvel ezelőtti napok eseményeit.
Minden bizonnyal – folytatta Mansfeld László – szólna a börtönről, a tárgyalásról és a sok borzalomról. Mansfeld Péter minden bizonnyal sosem bocsátana meg a hazaárulóknak, sőt, szóba sem állna velük, voltak, akik saját népükre fogtak fegyvert – mondta a fiatalabbik Mansfeld. A hős úgy folytatta, hogy a forradalom hősei mellett sajnos olyan nevek is a köztudatban vannak, mint például Rákosi, Gerő, Kádár, Apró, Dögei, Münnich – ám arra kell, hogy emlékeztessenek minket, hogy ami akkor történt, soha többé nem történhet meg. Mansfeld Péter öccse úgy folytatta, nagyon hálás azért, amiért a bátyjának szobrot állítottak, utcákat neveztek el róla. Zárszóként hozzátette: éljen Mansfeld Péter!

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban