Navracsics: Be kell indítani a magyar gazdaság motorját

Meg kell teremteni a növekedés feltételeit Magyarországon, a válságból nem a megszorításokkal lehet kijutni – jelentette ki Navracsics Tibor pénteken, miután találkozott a finn pénzügyminiszterrel. Többek között adócsökkentéssel válaszolt Finnország a '90-es évek elején dúló válságra – ezt már Jyrki Kaitanen mondta.

MNO
2008. 10. 31. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz frakcióvezetője pénteki budapesti sajtótájékoztatóján kérdésre válaszolva meglehetősen furcsa megoldásnak nevezte, hogy éppen 17 hónapig, vagyis 2010 márciusáig áll rendelkezésre az IMF hitelkerete, és utána nyilvánvalóan egy másik kormánynak kell visszafizetnie, amit ebből igénybevettek. Szerinte pontosan ezért nagyon fontos, hogy a Nemzetközi Valutaalap hitelfolyósítása parlamenti ellenőrzés alatt történjen. Az MTI kérdésére, hogy esetleg egy bizottság végezhetné-e ezt az ellenőrző munkát, Navracsics Tibor azt mondta, ez akár a költségvetési bizottság is lehet, de mindenképpen „intézményes megoldást” kell találni, mert hatalmas összegről van szó. Mint mondta, nem ismerik, hogy milyen célokra akarják igénybe venni a hitelt, nem tudják, ki jogosult a pénzek lehívására, a miniszterelnök egyedi döntéssel vagy a pénzügyminiszterrel együtt, vagy kormánydöntéssel határozhat-e erről.


Finnország drasztikus költségvetési kiadáscsökkentéssel, adócsökkentéssel és a kutatás-fejlesztésre fordított pénzek növelésével kezelte az országot az 1990-es évek elején sújtó válságot; erről Jyrki Kaitanen finn pénzügyminiszter, a finn konzervatív Koalíciós Párt elnöke beszélt pénteken Budapesten, miután tárgyalt Navracsics Tiborral, a Fidesz frakcióvezetőjével. A finn politikus beszámolója szerint az 1990-es évek elején Finnország nagyon komoly gazdasági recessziót élt át, amiből négy intézkedéssel kerültek ki. Először is növelték a hazai vállalatok versenyképességét, mégpedig azzal hogy leértékelték saját valutájukat. Hozzátette: ez ma már nem lenne lehetséges. Emellett – folytatta Jyrki Kaitanen – drasztikus költségvetési kiadáscsökkentést hajtottak végre, 6 év alatt a GDP 10 százalékának megfelelő mértékben csökkentették a költségvetési kiadásokat, majd csökkentették a vállalati adókat, hogy több pénzt hagyjanak a finn kis- és közepes vállalkozásoknál, így ösztönözve a befektetést. A költségcsökkentéssel párhuzamosan több pénzt fordítottak a kutatásfejlesztésre.

Kaitanen: A megoldás kulcsa a magyarok kezében van

A finn pénzügyminiszter kijelentette: egyértelmű, hogy válság megoldásának eszközei a magyarok kezében vannak, de európai szinten mindent megtesznek, hogy támogassák Magyarországot. Jyrki Kaitanen, aki az Európai Néppártban Orbán Viktorhoz hasonlóan alelnöki posztot tölt be, hangsúlyozta: egyáltalán nem akar beavatkozni a magyar belpolitikába, de a természetesen a Fideszt, mint testvérpártot támogatják. Mint mondta, azért van itt, hogy a magyar kormányt, és a Fideszt is biztosítsa arról: Finnország támogatni fogja Magyarországot jelenlegi a pénzügyi válságban.

Fidesz: a növekedés jelenti a kiutat a válságból

Navracsics Tibor azt mondta: a találkozón egyetértettek abban, hogy mindenekelőtt a gazdasági növekedés feltételeit kell megteremteni Magyarországon. Nem a megszorításokon, hanem a növekedésen keresztül vezet válságból kivezető út – tette hozzá. A finn tapasztalatokról szólva úgy vélekedett, akkor is gazdasági élet élénkítése, az adócsökkentés, a kutatás-fejlesztés, valamint a kis- és közepes vállalkozások támogatása jelentette a megoldást, amely kivezette Finnországot válságból. Mint elhangzott, a Fidesz fájdalmasnak tartja, hogy Magyarország 2002-es, viszonylag jó pozíciói után most olyan helyzetbe került, amelyben a Nemzetközi Valutalaptól kell segélyt kérnie a válság túlélésére.

Kérdésre válaszolva a finn pénzügyminiszter elmondta: csütörtökön találkozott a magyarországi finn üzleti közösség vezetővel, akik kedvező hangulatban voltak, bár azt nem tudta megmondani, az itt lévő céget túlélik-e válságot anélkül, hogy alkalmazkodnának a helyzethez. Jyrki Kaitanen kiemelte, hogy a finn energiacégek érdeklődnek a magyar befektetések iránt, például az atomenergia vagy a távfűtés területén, emellett ösztönözni fogják, hogy kutatás fejlesztési projekteket Magyarországra telepítsenek.

Arra a kérdésre, hogy a bérbefagyasztás a közszférában növelheti-e a korrupciót, Navracsics Tibor azt mondta, amikor az életviszonyok rosszabbodnak, és nehezebbé válik a megélhetés, mindig újabb és újabb lehetőség teremtődhet a közszféra megkörnyékezésére olyanoknak, akik nem a legális csatornákat használják. Az elmúlt hat évben a szocialistáknak a fegyelmezett és erkölcsös közszolgálati munka túl sokat nem ért, ami a korrupciót illetően is borúlátó előrejelzésekre ad okot – tette hozzá a Fidesz frakcióvezetője.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.