Nívódíjas Szakképzés 2008 díjat osztottak

Négy oktatási intézménynek adtak át a Nívódíjas Szakképzés 2008 díjat kedden a Szociális és Munkaügyi Minisztériumban (SzMM). Összesen 42 millió forintot kapott a négy intézmény, annak elismeréseként, hogy az adott évben a munkaerőpiaci igényeknek megfelelő szakképzést folytatott.

MNO
2008. 10. 28. 11:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A regionális fejlesztési és képzési bizottságok (rkfb) javaslata alapján a kiskunhalasi II. Rákóczi Ferenc Mezőgazdasági, Közgazdasági és Informatikai Szakközépiskola; a győri Lukács Sándor Mechatronikai és Gépészeti Szakképző Iskola és Kollégium; az ugyancsak győri Gábor László Építőipari Szakképző Iskola; és a miskolci Eötvös József Építőipari, Művészeti Szakképző Iskola és Kollégium kapott összesen 42 millió forintot, annak elismerésekeént, hogy a szakképző intézmény az adott évben a munkaerőpiaci igényeknek megfelelő szakképzést folytatott. A díjat másodszorra osztották ki az idén.

Mátyus Mihály, a SzMM szakképzési és felnőttképzési főosztályvezetője elmondta, hogy a jogszabály alapján a regionális fejlesztési és képzési bizottságok a Munkaerő Piaci Alap képzési alap részének 7,1 milliárd forintos decentralizált keretéből 5 százalékot különítettek el a nívódíjas pályázatok díjazására. Hozzátette: idén kevesebb pályázó volt mint tavaly, ezért nem használták ki az 5 százalékos keretet.

A nyertes intézmények szabadon használhatják fel az elnyert összeget. A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a regionális fejlesztési és képzési bizottságok döntöttek a 2009/2010. tanév beiskolázási szakirányairól. A szakképesítések besorolásával összefüggő döntések teljesíthetősége érdekében négy szakképesítési kategóriát határoztak meg. Eszerint kiemelten támogatott szakképesítés a jogszabályban régiós szinten rögzített hiányszakmák, melyekben a 2012-es várható kereslet legalább két és félszerese a 2007-es beiskolázási létszámnak.

Szűcs Erika elmondta: 30-40.000-re tehető azoknak a munkahelyeknek a száma, amelyek megfelelően motivált és szakképzett munkaerő hiányában tartósan betöltetlenek. Hozzátette: a szakképzés megújításának kulcsa az, hogy a munkaerőpiac és az oktatás között koordinált együttműködés alakuljon ki.

Parragh László a tájékoztatón elmondta, hogy amikor a mostani gazdasági válság a ciklikusság okán átvált egy erősebb növekedésbe, akkor az a szakképzés számára is új lehetőségeket teremt.
A SzMM kimutatásai szerint minden magyarországi régióban hiányszakmának számít a hegesztő szakma, és szinte minden régióban hiány van ácsból, állványozóból és gépi forgácsolóból.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.