Mervyn King vezető brit üzletemberek előtt Leedsben tartott, drámai hangvételű kedd esti előadásában azt mondta: az amerikai Lehman Brothers befektetési bank szeptember közepi összeomlása „rendkívüli, szinte elképzelhetetlen események láncolatát indította el ... nehéz eltúlozni ezeknek az eseményeknek a súlyosságát”. A bankok egyre kevésbé bíztak abban, hogy biztonsággal hitelezhetnek egymásnak, a finanszírozási költségek meredeken emelkedtek, sok pénzintézet már csak egynapos hiteleket tudott felhajtani, és a reálgazdaságba áramló hitelezés is szinte leállt. King szerint október 6-7-én jött el az a pillanat, amikor már a legrövidebb távú bankközi likviditás is kezdett eltűnni, és „radikális lépésekre volt szükség a bankrendszer túlélése érdekében”. Ez a radikális lépés minden idők legnagyobb, kiegészítő elemeivel együtt összesen 500 milliárd fontos elvi értékű nagy-britanniai bankmentő programja volt, amelynek keretében – évtizedek óta először – többségi állami tulajdonba kerültek brit nagybankok.
A Bank of England kormányzója szerint a program részét képező „masszív jegybanki likviditás-injekció” alapvető szerepet játszott a bankrendszer „azonnali összeomlásának” megakadályozásában, de a fő problémára – a kialakult tőkehiányos helyzetre – nem kínálhat megoldást, a feltőkésítés csak a költségvetési tőkepótlással volt lehetséges. Mervyn King szerint még messze van a stabilitáshoz vezető út vége, de a bankrendszerek újratőkésítéséről hozott nagy-britanniai és külföldi döntések már a fordulatot jelentik az elmúlt egy év bankválságában. Ezt jelzi, hogy a nagybani finanszírozási piacon már van jele az élénkülésnek, és a nem teljesítővé válási kockázatra kötött hitelpiaci származékos csereügyletek (CDS) – gyakorlatilag a törlesztési leállások elleni biztosítások – felárai az öt legnagyobb brit bank esetében a mentőprogram október 8-i bejelentése óta kevesebb mint a felére szűkültek, mondta a Bank of England kormányzója.
King hangsúlyozta ugyanakkor: az „ártatlanság kora”, vagyis az, hogy a bankok három hónapra, vagy még hosszabb időre nyújtanak egymásnak fedezetlen hiteleket a jegybanki kamatcél feletti csekély prémiummal, nem fog egyhamar visszatérni, ha egyáltalán valaha is visszatér. Hozzátette: nem lehet azzal számolni, hogy nem lesznek problémák a pénzügyi rendszer más szektoraiban, illetve egyes feltörekvő piacokon, mielőtt a válság véget ér. Mervyn King szerint a hazai és a világgazdasági kilátások nagyon bizonytalanok, és „valószínűnek tűnik”, hogy Nagy-Britanniában éppen most kezdődik a recesszió. Ezt független londoni elemzők is nagy bizonyossággal jósolják.
(MTI)

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban