Párizsban egyeztetnek a válságról a G8-ak „négyei” + Képek

Megkezdődött a világ fejlett ipari államait tömörítő Nyolcak (G8) négy európai tagjának mini csúcstalálkozója Párizsban, amelynek célja: összehangolt európai fellépést kialakítani és közös válaszokat megfogalmazni a globális pénzügyi válságra.

MNO
2008. 10. 04. 16:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Európai Unió soros elnöki tisztét ellátó francia elnök, Nicolas Sarkozy meghívására szombaton a francia elnöki hivatalba, az Elysée-palotába látogatott Angela Merkel német kancellár, Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök és Gordon Brown brit kormányfő. A megbeszélésen részt vesz José Manuel Barroso, az Európai Bizottság, Jean-Claude Juncker, az eurócsoport és Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke is. Konkrét intézkedések bejelentése nem várható; a találkozó legfőbb célja az egyeztetés, valamint a piacok és a közvélemény számára világos politikai üzenet megfogalmazása a pénzügyi válság leküzdését illetően.



„Globális problémára globális választ kell adni a mai világban. Európának meg kell mutatnia, hogy szándékában áll megoldást találni. Ez mindenkit meg fog nyugtatni” – jelentette ki Sarkozy a megbeszélés előtt. Angela Merkel hangoztatta: „az európai államoknak felelősséget kell vállalniuk, de azoknak is, akik a károkat okozták ... Azt fogjuk megvitatni, hogy milyen további megelőző mechanizmusok életbe léptetésére van szükség. A legteljesebb mértékben egyetértünk abban, hogy úgy kell cselekednünk, hogy ez többé ne fordulhasson elő”.

Strauss-Kahn: Képesek az európai piacok együtt fellépni

Sarkozy délelőtt hivatalában egyeztetett Dominique Strauss-Kahnnal, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetőjével. A megbeszélés után Strauss-Kahn elmondta: a piacoknak tudniuk kell, hogy az európaiak nem külön-külön, csak önmagukra gondolva cselekednek, hanem képesek együttesen fellépni.


Az amerikai Paulson-terv mintájára egy közös európai mentőalap ötletét először Christine Lagarde francia gazdasági miniszter vetette fel nyilvánosan egy német lapban csütörtökön megjelent interjúban. A francia sajtó azt is tudni vélte, hogy ennek össze 300 milliárd euróra rúgna. Angela Merkel német kancellár azonban kizárta annak lehetőségét, hogy a bankok biankó csekket kaphassanak attól függetlenül, hogy felelősek-e vagy sem a kialakult helyzetért. Berlin azon az állásponton van, hogy minden esetet külön-külön kell megvizsgálni. Az Európai Központi Bank vezetője sem tartja szükségesnek egy európai garanciaalap létrehozását.


12 milliárd fontos javaslattal készül Brown

Gordon Brown brit miniszterelnök Párizsba érkezése előtt viszont közölte: a kisvállalkozások megsegítésére a minicsúcson 12 milliárd font (15,3 milliárd euró) értékű európai alapra kíván javaslatot tenni európai partnereinek.

Fotók: Reuters


Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke egy madridi gazdasági konferencián arra hívta fel a figyelmet, hogy a „G4-ek” Párizsban csak javaslatokat fogalmazhatnak meg, az érdemi döntésekről a 27 uniós tagállamnak együtt kell majd határoznia.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.