Stabilról negatív: két magyar bankot minősített át a Fitch

Magyar bankok adósosztályzatainak kilátását módosította stabilról negatívra hétfőn a Fitch Ratings, összefüggésben azzal, hogy a múlt héten a magyar szuverén adósbesorolás kilátását is hasonló módon rontotta.  A hitelminősítő múlt pénteken rontotta stabilról negatívra Magyarország szuverén adósbesorolásainak kilátását, indoklása szerint azért, mert a globális, és különösen az európai pénzügyi kondíciók romlása növeli a nagy külső finanszírozási igényű, és banki finanszírozásra támaszkodó országok kockázatát.• Simor: Magyarországon nincs államcsődközeli helyzet• A lízingpiacon is megkezdődött a feltételek szigorodása

MNO
2008. 10. 20. 15:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnagyobb európai hitelminősítő hétfői londoni bejelentése szerint a Kereskedelmi és Hitelbank (K&H Bank), valamint a CIB hosszú futamú, egyébként elsőrendű „A plusz” kockázati besorolásainak kilátása változik stabilról negatívra.

A Fitch egyben megerősítette ezeket az osztályzatokat, valamint a rövid távú „F1” besorolást, illetve a K&H esetében „D”, a CIB esetében „C/D” egyéni osztályzatokat, és a lehetséges legjobb, 1-es anyavállalati támogatási besorolásokat. A hitelminősítő elemzésében hangsúlyozta, hogy a két bank osztályzatai tükrözik a támogatás „rendkívül magas” valószínűségét a többségi tulajdonosok – a CIB-et birtokló olasz Intesa Sanpaolo, és a K&H-ban többségi résszel bíró belga KBC Bank – részéről.

A Fitch Ratings múlt pénteken rontotta stabilról negatívra Magyarország szuverén adósbesorolásainak kilátását, indoklása szerint azért, mert a globális, és különösen az európai pénzügyi kondíciók romlása növeli a nagy külső finanszírozási igényű, és banki finanszírozásra támaszkodó országok kockázatát. A folyómérleg-hiány finanszírozása érzékeny a nemzetközi tőke- és bankpiacon kialakuló feszültségekre, mivel a finanszírozás jelentős része a nyugat-európai anyabankokból a helyi érdekeltségekbe áramló tőkétől függ, állt a Fitch elemzésében.

A hitelminősítő szerint a megnövekedett kockázatkerülési hajlam feszültségeket okozott a kormánykötvény- és a bankközi piacon, és gyengítette a forintot. Ha ezek a jelenségek erősödnek, azzal nőnének az adósságszolgálati kötelezettségek, és feszültségek keletkeznének a hazai bankrendszer hitelportfolióiban.

A Fitch Ratings szerint mindemellett a globális gazdasági lassulás, és különösen a magyar export több mint felét felvevő euróövezet valószínűsíthető recessziója rontja az eddig is gyenge növekedési kilátásokat, nehezítve a költségvetési hiány további csökkentésére tett kormányzati kísérleteket. A múlt héten a Standard & Poor's hitelminősítő is negatív figyelőlistára vette a magyar adósosztályzatokat.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.