Strauss-Kahn magyar kapcsolata belezavart a válságkezelésbe

Az „IMF-affér” – a Nemzetközi Valutaalap főigazgatójának szerelmi viszonya egy magyar beosztottjával – jelentősen bezavar azokba az erőfeszítésekbe, amelyekkel az IMF kezelni igyekszik a nemzetközi pénzügyi válságot – írta a keddi The Wall Street Journal.

MNO
2008. 10. 21. 17:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az IMF vezetője bocsánatot kért feleségétől és a szervezet dolgozóitól, amiért idén év elején titokban szerelmi viszonya volt egy beosztottjával, a magyar Nagy Piroskával. Belső vizsgálat indult a főigazgató ellen: nem élt-e vissza hivatali hatalmával, nem juttatta-e jogtalan előnyökhöz szeretőjét.

A tekintélyes konzervatív újság hangsúlyozta, hogy a szocialista Dominique Strauss-Kahn ügye eltereli a figyelmet az IMF jelenlegi fő feladatáról. A Valutaalap igyekszik megmutatni: főszerepet játszhat a pénzügyi szervezetek átszervezésével abban, hogy meg lehessen előzni a mostani globális pénzügyi válság megismétlődését. A lap fotót is közölt Nagy Piroskáról, aki jelenleg a londoni székhelyű Európai Újjáépítési és Fejlesztési Banknál (EBRD) dolgozik.

Az IMF-affér, ahogy a lap szerkesztőségi cikkében az ügyet nevezi, azzal is zárulhat, hogy a francia Strauss-Kahn nem élt vissza hivatali hatalmával. A kérdés csak az, hogy az IMF igazgatótanácsa, különösen annak kilenc európai tagja vajon hasonló erkölcsi felháborodással fogadja-e a főigazgató szerelmi kalandját, mint ahogyan világbanki társaik reagáltak tavaly a társintézmény elnökének hasonló ügyére.

A The Wall Street Journal szerint a Világbank személyzete lényegében puccsot hajtott végre Paul Wolfowitz volt amerikai védelmiminiszter-helyettes, az iraki háború egyik fő támogatója ellen: távoznia kellett a Világbank éléről, miután kiderült, hogy élettársát jelentős fizetésemeléssel járó előléptetéssel jutalmazta. A lap azonban felhívta a figyelmet egy különbségre: Wolfowitz még elnöksége előtt informálta a Világbank vezetőségének egy tagját kapcsolatáról, Strauss-Kahn ezzel szemben azután is titkolta volt viszonyát az igazgatótanács több tagja elől, hogy augusztusban a testület egyik tagja vizsgálatot rendelt el az ügyben.

Strauss-Kahn felesége, Anne Sinclair, aki ismert francia tévés újságíró azt mondta: férjével fátylat borítottak erre az egyéjszakás kalandra, és ugyanúgy szeretik egymást, mint azon a napon, amikor megismerkedtek. Mint az újság megjegyezte, több vezető francia politikus is felsorakozott Strauss-Kahn védelmében. Jean-Claude Trichet, az Európai Központi Bank elnöke azt mondta, bizonyos benne, hogy az IMF-elnökkel szemben felmerült vád valótlannak bizonyul, Luc Chatel, a francia kormány szóvivője ugyancsak támogatásáról biztosította Strauss-Kahnt. Az IMF-vezető bocsánatkérésében nem nevezte meg volt szeretőjét, de azt mondta róla, „tehetséges közgazdász és kiváló szakember”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.