A több éve tervezett program része, hogy a megyéből és a csatlakozott zempléni térségből több mint 200 település 600 ezer lakosának megoldják hosszú távra a szilárd hulladék lerakását és kezelését.
A Nyíregyházán és Kisvárdán a lerakó kivitelezését már elkezdték, Nagyecseden a szatmári térség ellátására választották ki a lerakó építőit. A közbeszerzési eljárással kiválasztott Vegyépszer Zrt., Ke-Víz 21. Zrt. és a Közgép Zrt. alakított konzorcium nyerte a kivitelezést.
Az ünnepélyes aktuson Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlés elnöke, egyben mint a hulladék-gazdálkodási társulás elnöke kiemelte: „sikerült valamennyi érintett település önkormányzatának tiszta helyzetet teremteni”.
A helyhatóságok ugyanis mintegy 10 százalékos saját erővel vesznek részt a beruházásban, de ezt a pénzt hitellel teremtették elő részükre. A teljes beruházás 35 ezer euró nagyságú, erre pályáztak eredményesen Brüsszelben. A tervek szerint 10 év alatt a szelektív gyűjtés és hulladékhasznosítás aránya eléri a 30-40 százalékot.
„A szatmári kisvárosnak, Nagyecsednek a legnagyobb beruházása valósul meg a hulladékgazdálkodási programban, a maga 1,7 milliárd forintos költségével, miközben 50 embernek munkát adunk” – mondta Kovács Lajos polgármester.
A mintegy 4 hektár alapterületű depónia a következő 10 évre megoldja a gyűjtőkörzetben a lakosságtól kikerülő szilárd hulladék biztonságos ártalmatlanítását. A lerakó építése során mintegy 300 ezer köbméternyi földet kell megmozgatni a kivitelezőknek és nagyjából 40 ezer négyzetméter felületű 2,5 milliméter vastag szigetelő lemezt fektetnek le. Az európai uniós támogatási szerződés szerint megépülnek a kiszolgáló létesítmények is, valamint egy új elkerülő út Fábiánháza és Nagyecsed között.
(MTI)

Figyelmeztet az elemző: Példa nélküli összejátszás zajlik Magyar Péter pártja és az ukrán titkosszolgálat között