Zuschlag Jánost különösen nagy kárt okozó, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett csalás bűntettével vádolják mint felbujtót, további hét vádlott ellen jelentős kárt okozó, folytatólagosan, üzletszerűen, bűnszervezetben elkövetett csalás a vád. Zuschlag János mellett Katus Ferenc is előzetes letartóztatásban van, míg a harmadik letartóztatott személyt, a Zuschlag János személyi titkáraként is tevékenykedő Lados Istvánt a szegedi nyomozási bíró házi őrizetbe vette. A bíróság jogerős határozatának indokolása szerint Lados István az eljárás során önmagára nézve teljes körű beismerő, társaira nézve terhelő vallomást tett.
Fodor Endre bírói tanácsa fogja a bűnügyet tárgyalni. Fodor Endre bírói tanácsa tárgyalta a 2005-ben kezdődött és 2006-ban befejeződött maffiapert, melyben Radnai Lászlóra és nyolc társára összesen 68 év fegyházbüntetést szabott ki.
A Zuschlag-ügyben a nyomozás egy rutinvizsgálat után indult, melynek következményeként 2005-ben a Kiskunhalasi Városi Ügyészség indított vizsgálatot számviteli fegyelem megsértésének alapos gyanújával, több alapítvány és egyesület pályázatokon nyert pénzeinek felhasználása miatt. A nyomozás során kiderült, hogy a vizsgált egyesületek és alapítványok mintegy 75 millió forint pályázaton nyert pénz „rendeltetésszerű használatával” nem tudnak elszámolni.
A kár nagy része megtérült, mert Zuschlag János védője, Kovács M. Gábor ügyvéd 50 millió forint átutalását bizonyító okiratokat csatolt be az ügyészségnek, majd kérte védence szabadlábra helyezését. Az ügyészség a kiszabott, május 19-i határidőre lezárta a nyomozást, majd az iratokat átadta a bíróságnak. A bíróság elutasította Zuschlag János szabadlábra helyezési kérelmét.
A Zuschlag-per tárgyalása a 16 vádlott meghallgatásával kezdődik, de az ügyben több mint kétszáz tanú is szerepel. December 11-ig húsz tárgyalási napot tűzött ki Fodor Endre tanácsvezető bíró.
(mti)