A banki eszközök összértékének régiós léptékben magas aránya a GDP-hez képest, a magas hitel/betét arány, valamint a bankok külföldi forrásainak jelentős súlya az idegen forrásokon belül mind azt jelzik, hogy Magyarország bankrendszere fokozottan sebezhető – olvasható a Commerzbank elemzésében.
A felmérés az MNB adataira hivatkozva kedvezőnek ítéli a magyar bankok rövid távú likviditási helyzetét. A hitel/betét arány az elmúlt hathavi növekedés után jelenleg 142 százalékon áll Magyarországon. Nőtt tehát a bankok pénzpiaci és külföldi forrásokra való ráutaltsága, melyek jellemzően egyre rövidebb lejáratúak.
A banki portfóliók várhatóan romlani fognak az elemző szerint. Ebbe az irányba hat többek között a háztartások jövedelmének csökkenése, a fogyasztás „simítása” (jövedelemkiesés esetén a háztartások hitelfelvétellel tartják fenn korábbi fogyasztási szintjüket), a kedvezőtlen növekedési kilátások, a növekvő finanszírozási költségek, valamint a hitelezés csökkenő ütemű bővülése is. Jelentős vesztesége származik a bankoknak állampapír-portfóliójuk leértékelődéséből. A hazai bankok a teljes magyar állampapír-állomány 25 százalékát, a kincstárjegyek 30 százalékát birtokolják.
Nagyott bukott a BUX
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1953 pontos, 11,88 százalékos csökkenéssel, 14 484,10 ponton zárt szerdán. A Mol árfolyama 14,97 százalékkal 11 895 forintra csökkent, az OTP részvények ára 14,99 százalékkal 3784 forintra esett.
Összeomolhat a lakáshitelezés?
A devizahitelezés visszafogása – amit az MKB mellett már a Volksbank is bejelentett – katasztrofálishatásokkal járhat a lakáshitelezésben. Az idei év első hat hónapjában ugyanis az engedélyezett hitelek számának 80, összegének pedig közel 90 százalékát tette ki a deviza.
Borulhat a konvergenciaprogram
Nyilvánvaló, hogy ma már nem reális az a növekedési pálya, amelyre a konvergenciaprogram épül, ezért azt át kell dolgozni – állapítja meg az Állami Számvevőszék legfrissebb jelentése.
Csillag elhúzódó recesszióra számít
Több száz önkormányzati vezető, vállalkozó és kistérségi szakember előtt Csillag István, a Mehib és az Eximbank elnöke úgy fogalmazott: a pénzpiaci válság várhatóan karácsonyig enyhülni fog, de ha az ünnepi bevásárlásokra sem lesz pénz, elhúzódó recesszióra kell felkészülni.
(MTI)