Újabb zuhanás, jelentős veszteséget szenvedett a forint

Magyarország a balti államok után a közép-kelet-európai régió legkockázatosabb bankrendszerű országa – elemzői vélekedés szerint. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1953 pontos, 11,88 százalékos csökkenéssel, 14 484,10 ponton zárt. A nap folyamán a forint is jelentősen gyengült. A számvevőszék szerint át kell dolgozni a konvergenciaprogramot. Már tengerentúli lapok is észlelik Gyurcsány rövidlátását.• Egyes bankok még kínálnak svájci frankot• Nagyobb szerepet adna a jegybankoknak az euró „atyja”• London nem vár hazai kamatcsökkentést• Gyurcsány: Folyamatos kezdeményezésekkel kell üzenni• Amerikai lapok: túlságosan a hitelekre támaszkodik Magyarország

MNO
2008. 10. 15. 15:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A banki eszközök összértékének régiós léptékben magas aránya a GDP-hez képest, a magas hitel/betét arány, valamint a bankok külföldi forrásainak jelentős súlya az idegen forrásokon belül mind azt jelzik, hogy Magyarország bankrendszere fokozottan sebezhető – olvasható a Commerzbank elemzésében.

A felmérés az MNB adataira hivatkozva kedvezőnek ítéli a magyar bankok rövid távú likviditási helyzetét. A hitel/betét arány az elmúlt hathavi növekedés után jelenleg 142 százalékon áll Magyarországon. Nőtt tehát a bankok pénzpiaci és külföldi forrásokra való ráutaltsága, melyek jellemzően egyre rövidebb lejáratúak.

A banki portfóliók várhatóan romlani fognak az elemző szerint. Ebbe az irányba hat többek között a háztartások jövedelmének csökkenése, a fogyasztás „simítása” (jövedelemkiesés esetén a háztartások hitelfelvétellel tartják fenn korábbi fogyasztási szintjüket), a kedvezőtlen növekedési kilátások, a növekvő finanszírozási költségek, valamint a hitelezés csökkenő ütemű bővülése is. Jelentős vesztesége származik a bankoknak állampapír-portfóliójuk leértékelődéséből. A hazai bankok a teljes magyar állampapír-állomány 25 százalékát, a kincstárjegyek 30 százalékát birtokolják.

Nagyott bukott a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1953 pontos, 11,88 százalékos csökkenéssel, 14 484,10 ponton zárt szerdán. A Mol árfolyama 14,97 százalékkal 11 895 forintra csökkent, az OTP részvények ára 14,99 százalékkal 3784 forintra esett.

Összeomolhat a lakáshitelezés?


A devizahitelezés visszafogása – amit az MKB mellett már a Volksbank is bejelentett – katasztrofálishatásokkal járhat a lakáshitelezésben. Az idei év első hat hónapjában ugyanis az engedélyezett hitelek számának 80, összegének pedig közel 90 százalékát tette ki a deviza.

Borulhat a konvergenciaprogram

Nyilvánvaló, hogy ma már nem reális az a növekedési pálya, amelyre a konvergenciaprogram épül, ezért azt át kell dolgozni – állapítja meg az Állami Számvevőszék legfrissebb jelentése.

Csillag elhúzódó recesszióra számít

Több száz önkormányzati vezető, vállalkozó és kistérségi szakember előtt Csillag István, a Mehib és az Eximbank elnöke úgy fogalmazott: a pénzpiaci válság várhatóan karácsonyig enyhülni fog, de ha az ünnepi bevásárlásokra sem lesz pénz, elhúzódó recesszióra kell felkészülni.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.