Ünnep a kordonok mögött

Ismét kordonok mögött emlékezik Budapest az 1956-os forradalomra. A Belváros nagy részét már kora reggel lezárták a rendőrök, a Kossuth tér környékét kordonerdő övezi. Sólyom László koszorúzásával megkezdődtek reggel az ünnepi események, amelyek ez idáig nagyobb baj nélkül zajlottak. Néhány tüntetőt elszállítottak a rend őrei, akik a beszámolók szerint az első hangosabb szóra igazoltatják az események helyszínein levőket.

MNO
2008. 10. 23. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívüli forgalomkorlátozásokat vezetett be a rendőrség az október 23-i nemzeti ünnepre való tekintettel. A főváros több utcáját lezárták, a Belváros és a Kossuth tér szinte megközelíthetetlen, de a Hősök tere környékén is nehézkes a közlekedés, nemcsak az ünnepi rendezvények, hanem a Bécs–Budapest maraton miatt is.

Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke nyitotta a hivatalos megemlékezők sorát csütörtök reggel a Rákoskeresztúri új köztemető 301-es parcellájában. A házelnök Nagy Imre miniszterelnök és mártírtársai nyughelye, illetve az 1956-os áldozatok központi emlékműve mellett a 298-as parcellában helyezett el koszorút és rótta le kegyeletét.

Sólyom László köztársasági elnök egyetemi tanárok társaságában megkoszorúzta a fővárosi Piarista közben található, az 1956-os Egyetemi Forradalmi Diákbizottság megalakulásának tiszteletére elhelyezett emléktáblát csütörtök reggel. Ezt követően a köztársasági elnök a műegyetemi emlékműnél helyezte el koszorúit. Részletek.

Katonai tiszteletadás mellett, a Himnusz hangjaira vonták fel a Magyar Köztársaság lobogóját az Országház előtti Kossuth Lajos téren csütörtökön, az 1956-os forradalom és szabadságharc 52., illetve a Magyar Köztársaság kikiáltásának 19. évfordulóján. Az ünnepélyes zászlófelvonás előtt Sólyom László államfő ellépdelt a díszszázad előtt. Az ünnepségen az államfő mellett részt vett Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke, Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke és Kaposvári Bertalan, a Legfelsőbb Bíróság elnöki jogkörben eljáró elnökhelyettese. Részletek.
Óriási a rendőri készültség a Kossuth téren és környékén. A teret hermetikusan kordonokkal lezárták, három embert az egyenruhások elvezettek – jelentette az MNO helyszíni tudósítója.


A Gyurcsány-futamok folytatásaként újabb autós demonstrációt szervezett október 23-ra a Magyar Nemzetért Mozgalom. A konvojok egy keleti és egy nyugati útvonalon járják be az országot, és este Budapesten, a Hősök terén találkoznak. Részletek.

Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője és Deutsch Tamás elnöki kabinetfőnök koszorút helyezett el az 1956-os áldozatok központi emlékművénél, majd Nagy Imre miniszterelnök sírjánál és a 298-as parcellában a fővárosi új köztemetőben csütörtökön. Részletek.


Közben elindult nagyjából száz járművel, rendőri felvezetéssel a XII. kerületi Jagelló útról a Gój Motoros Egyesület menete is. Részletek.
Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke, Debrecen polgármestere a Debreceni Egyetem melletti ’56-os emlékműnél tartott beszédébenGyurcsány Ferenc távozását sürgette. Orbán Viktort és Paskai Lászlót Esztergom díszpolgáraivá avatták.

Újabb két embert állítottak elő a rendőrök Budapesten, ezúttal a Nyugati térről, közbiztonságra különösen veszélyes eszközzel kapcsolatos szabálysértés miatt – közölte honlapján a rendőrség csütörtök délben. Részletek.

Közjogi méltóságok, ’56-os szervezetek és Nagy Imre családjának tagjai koszorúztak az 1956-os emlékműnél csütörtökön Budapesten, az Ötvenhatosok terén. Wittner Mária Csömörön, a kommunizmus áldozatainak emlékművénél tartott ünnepségen mondott ünnepi beszédet, Schmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója Kaposvárott, a forradalom mártírhalált halt miniszterelnöke, Nagy Imre szülővárosában emlékezett.

A magyar írók szerepe a forradalomban nagyobb annál, mint amit a krónikák feljegyeztek. A forradalom gyutacsa az irodalmi művekben rejlett, nem volt hajlandó hazudni egyetlen tisztességes író sem – mondta Ágh István költő csütörtökön a Magyar Írószövetség székháza előtt, az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére rendezett megemlékezésen.

A demokráciát, a szabadságot és a nemzeti összefogást jelenti 1956, ez az az üzenet, amely a mának is szól – mondta az SZDSZ megemlékezésén, a Kozma utcai temető 301-es parcellájánál Fodor Gábor. Ezenkívül elhangzott Mécs Imre és Göncz Árpád levele is.

Nagy Imre annak ellenére összekötheti az embereket a szabad Magyarországon, hogy baloldali politikus volt; a magyar baloldal pedig akkor jár el helyesen, ha soha nem gondolja azt, hogy Nagy Imre csak az övé, hiszen a politikus mindenkié – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a felújított Nagy Imre Emlékház átadási ünnepségén csütörtökön Budapesten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.