Vak lóként pislog a válság szemébe a kormány

Főleg a devizahiteles adósok érzik majd meg a válság szelét – állítják az MNO-nak közgazdászok. A kormány súlyosan hibázott ott (is), amikor engedte, hogy hihetetlen mértékben eladósodjon a magyar lakosság. Ugyanakkor itt lenne az ideje annak is, hogy a kockázatokat viseljék a bankok, a spekulánsok is. A kormányzat optimizmusát látva félő, hogy fennáll a vak ló esete. • Varga: A kormány elbagatellizálja a válságot

2008. 10. 07. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ki kell terjesztenie az államnak a védőernyőt, nem engedhető meg, hogy a devizában eladósodott családok teljesen ellehetetlenüljenek – jelentette ki az MNO-nak Lóránt Károly. A közgazdász úgy véli: természetesen mindenkinek viselnie kell az eladósodás kockázatát, ám nem engedhető meg, hogy a devizahitellel lakást vásárlók az utcára kerüljenek, ha nem tudják fizetni a törlesztőrészleteket akkor, ha „elszáll a forint”.

A kormányzatnak a jelenlegi pénzügyi válságban azon kellene gondolkodnia, hogy „mi legyen ezekkel a családokkal”.

Mindemellett – hívta föl a figyelmet Lóránt Károly – itt az ideje, hogy a hitelfelvéttel kapcsolatos kockázatokat megosszák. Tehát ne csak a gondatlan hitelfelvevő, hanem a „hitelt folyósító” bankok is vegyék ki részüket a kockázatviselésből. Egy bankár teljesen tisztában van a rendszer hibáival, a hitelfelvétel és -kihelyezés kockázataival, ám mindez a „mindennapok emberétől” nem várható el. Nem tudják felmérni, hogy milyen kockázatok rejlenek hosszú távon a pillanatnyilag alacsony kamatozású devizahitelekben – teszi hozzá a szakember.

A bankvilágnak, a spekulánsoknak is „be kell szállniuk” a kockázatviselésbe – állítja a közgazdász. A kormánynak biztosítania kellene a pénzüket bankban tartó kisembereket, hogy hozzájutnak a pénzükhöz, ha valóban beüt a baj – teszi hozzá Lóránt Károly, aki szerint ott is súlyosan hibázott a kormány, amikor engedte, hogy a lakosság hatalmas devizaadósságot halmozhasson föl. Fel kellene készülni arra, hogy ez a válság – ahogy Európa más országaiba – beszivárog Magyarországra is. Ugyanakkor a költségvetés szinte „kötött pályán” van, annyira erőltetik a maastrichti kritériumokat, amelyeket már az uniós országok is alig tudnak teljesíteni – hívta fel a figyelmet Lóránt Károly.

Magyarországnak évente mintegy 20 milliárd euró kölcsönre van szüksége csak annak érdekében, hogy 100 milliárd eurós bruttó adósságának törlesztőrészleteit fizetni tudja. Mivel egyre magasabbak lesznek a kamatlábak, egyre drágábban jut az ország hitelhez, és ezáltal a kamatkiadások is tovább növekednek. Mint a közgazdász elmondta: a pénzügyi válság újabb bizonyíték a neoliberális gazdaságpolitika csődjére.

Nem a legjobb a következő évi költségvetés, a kiadási oldalon még lehetett volna csökkenteni – fogalmazott lapunknak Suppan Gergely. A Takarékbank elemzője úgy látja, ha kisebb lesz a növekedés a kormányzat által vártnál, akkor szűkül majd a mozgástér is, amivel az esetleg komolyabban begyűrűző válság hatásait mérsékelni lehetne. Suppan úgy látja: valóban megérezhetik a devizahitelesek a krízis szelét, ám szerinte nem kell nagyon megijedni. Valamelyest emelkednek majd a törlesztőrészletek, ám az euró két éve állt már 280 forinton is, akkor sem dőlt be a rendszer.

A költségnövekedést okozhatja majd az is – véli a közgazdász –, hogy a bankok a megnövekedett forrásköltséget előbb-utóbb áthárítják a lakosságra. Magyarán: szigorúbb feltételekkel kapnak hitelt, alacsonyabb áron értékelik fel a lakásokat. Ez egyértelmű, egyre több a jele, hogy akár még a 2 százalékos gazdasági növekedés is csak ábránd – mondja a közgazdász arra a felvetésünkre, hogy a kormányzat hihetetlen módon optimista a jelenlegi krízissel átitatott gazdasági környezetben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.