A Pénzügyminisztérium a pénzpiaci válság nyomán az új költségvetési tervezetet is átdolgozta, amely képviselői módosító indítvány formájában kerül a parlament elé, s amelyben a GDP 1 százalékkal csökken 2009-ben, az infláció 4,5 százalékkal nő – mondta Veres János pénzügyminiszter pénteken az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) plenáris ülésén.
Veres rögzítette: az új makrogazdasági pálya szerint a háztartások fogyasztása 3,1 százalékkal, a reálbérek 2,7 százalékkal csökkennek, a beruházásoknál 0,9 százalékos visszaesés várható, miközben az export 3,9 százalékkal nő. Az államháztartási kiadások a tervezetthez képest 400 milliárd forinttal mérséklődnek, így 2009-ben az eredményszemléletű (ESA ’95) GDP-arányos hiány 2,6 százalékra módosul a korábban várt 2,9 százalékal szemben – tette hozzá a pénzügyminiszter.
Kész helyzet elé állította a kormány a szakszervezeteket
A szakszervezetek képviselői az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) pénteki plenáris ülésén nehezményezték, hogy a kormány kész helyzet elé állítja őket, ahelyett, hogy érdemben tárgyalna velük. Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke hangsúlyozta: a válság kialakulásában meghatározó szerepet játszottak a pénzintézetek, ezért a krízis kezelésének fontos része, hogy szigorodjanak a bankok működési feltételei. Felvetette: a magyar bankok addig ne kapjanak állami támogatást a 20 milliárd eurós pénzügyi csomagból, amíg nem növelik működésük átláthatóságát és biztonságát. Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke kijelentette: nem elég a büdzsé hiánycélját módosítani, az államháztartás struktúráját, így például a nyugdíjrendszert kell érdemben megreformálni. Többek között elvszerűen tisztázni kellene végre, hogy mi is valójában a 13. havi nyugdíj – vetette fel.
Biztonságot ad a 20 milliárdos hitel
A nemzetközi pénzügyi szervezetek által rendelkezésre bocsátott 20 milliárd euró összegű készenléti hitel biztonságot ad, hiszen az állam jövő évi törlesztési kötelezettsége kevesebb mint 3 milliárd euró, ugyanakkor a lakosságé és az üzleti szektoré közel 27 milliárd – mondta Veres János pénzügyminiszter pénteken az Országos Érdekegyeztetési Tanács (OÉT) plenáris ülésén. A magyar bankrendszer tagjai szenvedői és nem okozói a pénzügyi válságnak, nincs kitettségük az úgynevezett subprime válságban – felelte a szakszervezetek felvetésére a pénzügyminiszter.
Veres János elmondta: a kormány tervei között nem szerepel a készenléti hitel lehívása, annak nagyságrendje biztonságot nyújt, ha támadás éri a magyar pénzügyi eszközöket, a forintot, az állampapírpiacot – jelentette ki a pénzügyminiszter. Jelezte azt is, hogy háttérként a magánszféra számára is biztonságot jelent a készenléti hitel, hiszen nincs garancia arra, hogy az általuk törlesztendő, 27 milliárd euró összegű devizához könnyedén hozzáférnek. A munkaadói oldal nevében Ungvárszky Ágnes, az oldal szóvivője üdvözölte a nemzetközi pénzügyi szervezetek által felkínált hitelkeretet. Az MGYOSZ képviselője felvetette: most érkezett el az idő a képviselők költségtérítéséről, a pártfinanszírozásról és a korrupció elleni intézkedésekről szóló törvényeket újra napirendre tűzni és azokat megalkotni.
Törvénymódosítás a hitelkerethez hozzáférés feltételeiről
A kormány két héten belül a parlament elé terjeszti azt a törvénymódosítási javaslatot, amely rögzíti azokat a feltételeket, amelyek alapján a pénzügyi szektor hozzáférhet a 20 milliárd euró összegű készenléti hitelkerethez – jelentette be Veres János pénzügyminiszter pénteken az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) plenáris ülésén. További részleteket a készülő törvényjavaslatról nem árult el a pénzügyminiszter. A tanácskozáson a Pénzügyminisztérium írásos tájékoztatót osztott ki, amely a makrogazdasági pályával kapcsolatban ismerteti: 2009-re 27 690 milliárd forintos GDP-t tervez a tárca a korábbi 28 490 milliárd forint helyett.
(MTI)