A csehek is felelősek a magyar-szlovák viszonyért

A cseh politikusok is történelmi felelősséget viselnek a mai szlovák-magyar konfliktusért, s hasznos lenne, ha a cseh sajtó nem egyoldalúan tájékoztatna a vitáról - állítja egy cseh politológus a Lidové Noviny című prágai konzervatív napilapban hétfőn megjelent kommentárjában.

MNO
2008. 11. 24. 9:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

"A cseh politikusoknak csak minimális lehetőségük van beavatkozni a dologba (a szlovák-magyar vitába), mert a konfliktusos helyzetért, amelynek kialakításához egykoron elődeik is hozzájárultak, tulajdonképpen történelmileg ők is felelősek" – mutatott rá Bohumil Dolezal A szlovákiai futballháború háttere című írásában. A magyar témákkal gyakran foglalkozó politológus bírálja a cseh sajtót, mert szerinte egyoldalúan tájékoztat a vitáról.

A dunaszerdahelyi labdarúgó-mérkőzésen történt incidensért a cseh sajtó szokásos módon a magyar felet tette felelőssé. Ezt a képet azonban egy kicsit ki kell igazítani, mégpedig anélkül, hogy bármi módon mentegetnénk a Jobbik mozgalmat, a Magyar Gárdát vagy a magyar szurkolók kemény magját – jegyzi meg a szerző.

Az események megértéséhez szükség van a körülmények ismeretére – írja Dolezal. Kifejti: Dunaszerdahely Szlovákia főleg magyarok lakta vidékén fekszik, Szlovákiában a szlovák-magyar kapcsolatok tele vannak problémákkal, s a Robert Fico vezette kormány nem igen igyekszik azokat enyhíteni. Míg Magyarországon a szélsőségeseknek nem sikerült bejutniuk a parlamentbe, Szlovákiában a kormánykoalíció részét alkotják. Az oktatásügyi tárca a nacionalista Szlovák Nemzeti Párt (SNS) kezében van, s a pártelnök Ján Slota gyakran tesz magyarokat sértő kijelentéseket.

Az SNS-probléma hasonló a csehországi Munkáspártéhoz, amely – egyelőre -nincs a parlamentben. Ez azon alapul, hogy az emberek valamitől félnek – Csehországban a romáktól, Szlovákiában az állítólagos magyar "revizionizmustól" -, a párt ezt a kérdést felfújja és pontszerzésre használja ki. Bizonyos probléma természetesen létezik, de ismerni kell annak történelmi gyökereit is.

Dolezal ezzel összefüggésben felidézi a Habsburg-monarchia sikertelen igyekezetét egy politikai nemzet kialakítására. A gondokat az utódállamok, köztük Csehszlovákia, örökölték. Csehszlovákia az egységes hazából azonnal kizárta az úgynevezett kisebbségeket (németeket, magyarokat, lengyeleket és ruszinokat), s az egységes csehszlovák nemzet csavaros elméletének hangoztatásával arról próbálta meggyőzni a világot, hogy a szlovákok tulajdonképpen csehek. A szlovákiai magyarok döntő többsége nem önszántából került Csehszlovákia fennhatósága alá, hanem azért, mert Masaryk és Benes Szlovákia déli részén keresztül vitték a "stratégiai határt". Csehszlovákia sem végezte túl jól, s Ausztria-Magyarország utolsó örököse térségünkben Szlovákia.

A csehek olyasmivel szálltak ki ebből az örökségből az 1945-1947-es években, amit "nem nehéz háborús bűnnek minősíteni" – mutat rá a szerző a szudétanémetek kitelepítésére célozva. Miután Közép-Európa megszabadult az orosz igától, az örökséget elfedte az Európai Unió. Ez a szőnyeg alatt azonban továbbra is létezik, s olyan pillanatban teszi bizonytalanná a régiót, amikor újra szót kér az éledező orosz imperializmus.

Csak remélni lehet, hogy a szlovákok és a magyarok megbirkóznak ezzel a rossz örökséggel. A szlovák értelmiségiek körében jóakaratban nincs hiány. Jó lenne, ha a cseh sajtó is a "közönyös és tájékozatlan írásával és beszédével nem vezetné félre az olvasót és nem öntene olajat a tűzre" – szögezi le Bohumil Dolezal.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.