A Moody's negatív kilátást jósol a balti államoknak

Az eddigi stabilról leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta Litvánia egyébként elsőrendű – Magyarországéval azonos – deviza- és beladósi osztályzatának kilátását pénteken a Moody's Investors Service, amely a litván gazdaság várható „kemény landolásával” indokolta a döntést. A Moody's egyidejűleg Észtország kötvénybesorolásainak kilátását is negatívra rontotta, hasonlóan a lett adatokhoz.

MNO
2008. 11. 07. 11:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lettország eddigi „A2”-es deviza- és hazai szuverén adósságának besorolása, amelyre már szeptember óta negatív kilátás volt érvényben, „A3”-ra romlik, csakúgy, mint a deviza-bankbetéti osztályzati plafon. A Moody's a rontott lett osztályzatokon is fennhagyta a negatív kilátást. A cég az intézkedésekhez fűzött londoni elemzésében azt írta: mind több jel utal arra, hogy Litvánia nehéz gazdasági kiigazítási időszak elé néz, és a folyamat akár több évig is elhúzódhat.

A nemzetközi hitelminősítő londoni bejelentése szerint a kilátásrontások az „A2” szintű litván szuverén adóskockázati besorolásra és az azonos devizabetét-kockázati országplafonra, valamint Észtország hazai valutában és devizában kiadott kötvényeinek „A1” osztályzatára, és az ezzel szintén azonos devizabetét-kockázati országplafonra vonatkoznak.

A Litvániában működő kereskedelmi adósságkibocsátók külön „Aa1” besorolási országplafonjának kilátása változatlanul stabil. A Moody's szerint mind több jel utal arra, hogy Litvánia nehéz gazdasági kiigazítási időszak elé néz, és a folyamat akár több évig is elhúzódhat. A litván gazdasági növekedés már a globális likviditási válság szeptember közepi súlyosbodása előtt meredeken lassult, és tekintettel a viszonylag jelentős külső egyensúlytalanságokra, most már elkerülhetetlennek tűnik a kemény landolás, áll a hitelminősítő londoni elemzésében.

A Moody's szerint ugyanakkor nem várható komoly pénzügyi válság Litvániában, mivel az ország devizapiacának szerkezete nehézzé teszi a spekulációt, és a bankrendszerben nagy skandináv bankok dominálnak. A litván kormány sem szembesül azonnal refinanszírozási kockázatokkal, mivel a következő eurokötvény-lejárat 2012-ben esedékes. A hitelminősítő hozzáteszi: a Magyarországnak összeállított pénzügyi védőcsomag megmutatja, hogy az EU-tagállamok jelentős pénzügyi segítségre számíthatnak szükség esetén.

Az észt besorolások kilátásának rontását a Moody's azzal a várakozásával indokolta, hogy a likviditási válság a korábban valószínűsítettnél súlyosabb gazdasági kiigazítással jár, emellett az észt gazdaságra a lett és a litván helyzet romlása is hatással lehet. Észtországban az elmúlt évek „fenntarthatatlan” növekedése után máris komoly kiigazítási folyamat zajlik, és a gazdaságban már a likviditási válság súlyosbodása előtt megindult a visszaesés. Az észt pénzügyi rendszer szerkezete miatt azonban a külföldi tőke beáramlásának hirtelen leállása nem valószínű, és fizetésimérleg-válság kialakulása sem várható, áll a Moody's elemzésében. Az utóbbi hetekben számos más kelet-európai szuverén adós is rosszabb kilátást vagy osztályzatot kapott a nagy nemzetközi hitelminősítőktől, a pénzügyi válság térségbeli terjedésének indokával. Romániát a Standard & Poor's a múlt hónap végén befektetési szint alá, „BB plusz”-ra minősítette vissza. Románia az egyetlen EU-tagállam, amelynek nem befektetésre ajánlott besorolása van valamely nagy hitelminősítőnél.

Magyarország „BBB plusz” adósosztályzatának kilátását a Fitch Ratings október közepén stabilról negatívra rontotta, a Standard & Poor's pedig negatív kihatású figyelőlistára helyezte. A Fitch Ukrajna hosszú futamú deviza- és beladósság-osztályzatát „BB mínusz”-ról egy fokozattal a már mélyen spekulatív „B plusz”-ra rontotta, és az új besoroláson is fennhagyta a negatív kilátást. Ugyanez a cég a múlt hónap elején egyszerre mindhárom balti köztársaság szuverén adóskockázati besorolását visszaminősítette, ráadásul szintén úgy, hogy az új, rosszabb osztályzatokon is fennhagyta a további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátást.

A Standard & Poor's a minap stabilról negatívra rontotta Oroszország hosszú futamú szuverén adósi osztályzatának – nemrég még pozitív – kilátását, a bankszektor stabilizálásának költségeire és a folytatódó tőkekiáramlásra hivatkozva. A Moody's szeptemberben Bulgária és Lettország adóskockázati osztályzatainak kilátását rontotta, az előbbiét pozitívról stabilra, az utóbbiét stabilról negatívra.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.