A Moody's pénteki londoni bejelentése szerint Magyarország devizában és forintban kiadott államkötvényeinek eddigi „A2”-es besorolása, valamint a devizabankbetéti országplafon szintén „A2”-es eddigi osztályzata egy fokozattal „A3”-ra romlik, és az új besorolásokra további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes.
Magyarország – náluk közepes befektetői – „BBB plusz” adósosztályzatának kilátását a Fitch Ratings október közepén stabilról negatívra rontotta, a Standard & Poor's pedig negatív kihatású figyelőlistára helyezte. A Moody's, amely a három nagy nemzetközti hitelminősítő közül egyedüliként sorolja az elsőrendű sávba a magyar szuverén adósságot, eddig a Fitch és az S&P osztályzatánál két fokozattal jobb szinten tartotta Magyarországot, a különbség most egy osztatra szűkült. A Moody's a pénteki osztályzatrontás előtt stabil kilátást tartott érvényben Magyarországra, vagyis nem jelezte, hogy leminősítésre készülne.
Az osztályzatrontáshoz fűzött elemzésében Jonathan Schiffer, a cég szuverén besorolásokért felelős alelnöke azt írta: Magyarország makrogazdasági és adósmutatói sok éven át „valamelyest gyengébbek voltak” a hasonló besorolású többi országénál. Az a tény azonban, hogy a besorolás az „A” sáv közepén volt, a további EU-integráció várható előnyeit tükrözte. Jóllehet a Moody's két éve már rontotta a magyar adósság osztályzatát, a költségvetési hiány korlátok közé szorítására tett sikeres – a kedvező globális és térségi likviditási helyzet által is segített – erőfeszítések miatt lehetett eddig az osztályzati kilátást is stabilan tartani.
Schiffer szerint a globális likviditási válság kirobbanása óta Magyarország hozzáférése a külső finanszírozási piacokhoz a korábbinál sokkal korlátozottabbá vált. A Moody's alelnöke szerint a Magyarország számára jóváhagyott 25 milliárd dolláros finanszírozási védőcsomag puszta szükségszerűsége és mérete mutatja az ország által az elmúlt néhány évben alkalmazott „gazdaságpolitikai megközelítés hiányosságait”. Ezek most, a jelenlegi kockázatkerülő globális klíma közepette növelik Magyarország sebezhetőségét, fogalmaz a hitelminősítő vezető elemzője.
Schiffer megítélése szerint az állam általános pénzügyi helyzete és ennek megfelelően az adósságmutatók romlani fognak az IMF-keret lehívásával, akár akkor, ha arra az állami adósságszolgálat teljesítése, akár akkor, ha a magánszektor kötelezettségeinek fedezése végett kerül sor. A Moody's alelnöke úgy véli: valószínűleg sok év telik el, mire Magyarország adósságmutatói visszatérnek az eddigi szintre.
(MTI)
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
