A Moody's visszaminősítette Magyarországot

Visszaminősítette, de még az elsőrendű „A” besorolási sávban tartja a magyar szuverén adósosztályzatot a Moody's Investors Service, amely szerint a korábbi évek „nem megfelelő” gazdaságpolitikája most, a jelenlegi kockázatkerülő környezetben növeli az ország sérülékenységét.• Varga: Hozzák nyilvánosságra az IMF-hitelszerződés teljes szövegét! • A fejlődő világ gyarmatává válhat Magyarország• Jelentősen gyengült a forint

MNO
2008. 11. 07. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Moody's pénteki londoni bejelentése szerint Magyarország devizában és forintban kiadott államkötvényeinek eddigi „A2”-es besorolása, valamint a devizabankbetéti országplafon szintén „A2”-es eddigi osztályzata egy fokozattal „A3”-ra romlik, és az új besorolásokra további leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás érvényes.

Magyarország – náluk közepes befektetői – „BBB plusz” adósosztályzatának kilátását a Fitch Ratings október közepén stabilról negatívra rontotta, a Standard & Poor's pedig negatív kihatású figyelőlistára helyezte. A Moody's, amely a három nagy nemzetközti hitelminősítő közül egyedüliként sorolja az elsőrendű sávba a magyar szuverén adósságot, eddig a Fitch és az S&P osztályzatánál két fokozattal jobb szinten tartotta Magyarországot, a különbség most egy osztatra szűkült. A Moody's a pénteki osztályzatrontás előtt stabil kilátást tartott érvényben Magyarországra, vagyis nem jelezte, hogy leminősítésre készülne.

Az osztályzatrontáshoz fűzött elemzésében Jonathan Schiffer, a cég szuverén besorolásokért felelős alelnöke azt írta: Magyarország makrogazdasági és adósmutatói sok éven át „valamelyest gyengébbek voltak” a hasonló besorolású többi országénál. Az a tény azonban, hogy a besorolás az „A” sáv közepén volt, a további EU-integráció várható előnyeit tükrözte. Jóllehet a Moody's két éve már rontotta a magyar adósság osztályzatát, a költségvetési hiány korlátok közé szorítására tett sikeres – a kedvező globális és térségi likviditási helyzet által is segített – erőfeszítések miatt lehetett eddig az osztályzati kilátást is stabilan tartani.

Schiffer szerint a globális likviditási válság kirobbanása óta Magyarország hozzáférése a külső finanszírozási piacokhoz a korábbinál sokkal korlátozottabbá vált. A Moody's alelnöke szerint a Magyarország számára jóváhagyott 25 milliárd dolláros finanszírozási védőcsomag puszta szükségszerűsége és mérete mutatja az ország által az elmúlt néhány évben alkalmazott „gazdaságpolitikai megközelítés hiányosságait”. Ezek most, a jelenlegi kockázatkerülő globális klíma közepette növelik Magyarország sebezhetőségét, fogalmaz a hitelminősítő vezető elemzője.

Schiffer megítélése szerint az állam általános pénzügyi helyzete és ennek megfelelően az adósságmutatók romlani fognak az IMF-keret lehívásával, akár akkor, ha arra az állami adósságszolgálat teljesítése, akár akkor, ha a magánszektor kötelezettségeinek fedezése végett kerül sor. A Moody's alelnöke úgy véli: valószínűleg sok év telik el, mire Magyarország adósságmutatói visszatérnek az eddigi szintre.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.