A szegények és a leggazdagabbak választották Obamát

A választás utáni legfőbb kérdés, hogy Barack Obama képes lesz-e kompromisszumok megkötésére a demokrata párton belüli erős emberekkel, valamint a gazdasági válságot hogyan tudja majd kezelni – mondta el csütörtökön Romsics Gergely, a Magyar Külügyi Intézet munkatársa, a külpolitikai műhely által szervezett előadássorozaton.

2008. 11. 06. 23:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barack Obama demokrata elnökjelölt 63 millió, míg John McCain 56 millió szavazatot szerzett az amerikai elnökválasztáson – hangsúlyozta Romsics. Obama a nők és a fiatalok között volt a legnépszerűbb, míg a férfiak körében a két nagy jelölt között minimális demokrata fölényt mértek – tette hozzá. Obama floridai és ohiói győzelmével döntötte el a választást. A szenátusban és a képviselőházban is több helyen fordítottak a demokraták, aminek eredményeképpen kényelmes többségre tettek szert a két testületben azonban ez nem nevezhető földcsuszamlás-szerű sikernek, csupán a ’80-as évekhez képest jelent változást – érvelt Romsics. A jövedelmek alapján a szegények és a leggazdagabbak választották túlnyomó többségében a demokrata jelöltet. A szakértő az „amerikai választó” kapcsán elmondta: nem tisztázott, hogy mi alapján döntenek a szavazók, ez lehet a sarkalatos ügyek fontossága vagy a vezetési képességbe vetett hit. Obama e kettő közül bármelyikben nyerhetett. A CNN felmérése szerint a választók 62 százaléka a gazdaságot nevezte meg a legfontosabbnak – tette hozzá.

Folyamatos kompromisszumkényszer?

Romsics elmondta, hogy az elkövetkező fél évben körülbelül 3000 politikai kinevezésre fog sor kerülni. Obama várhatóan a Clinton-adminisztráció másod- és harmadvonalából fog több embert visszahívni, de elképzelhető, hogy saját csapatából is többeket kiemel. Az illinois-i szenátor nem tartozik a demokrata párton belüli erős emberek közé, ezért kulcsfontosságú, hogy az elkövetkező időkben kikkel és milyen szövetségeket fog kötni – hangsúlyozta a szakértő.

Gazdasági kérdések a középpontban

Romsics szerint az elkövetkező idők legnagyobb kihívása a gazdasági válság kapcsán jöhet. Az Egyesült Államokban folyamatosan növekvő költségvetési hiányra kell számítani, ami akár egy-két éven belül jelentősen befolyásolhatja az elnök mozgásterét, másrészt nem lehet tudni, meddig tart a gazdasági recesszió. „Rövid távon egyelőre minden finaszírozható, amit a válságkezelésben játszott amerikai szerep indokol, de ez nem tart örökké” – figyelmeztetett a külügyi intézet munkatársa. Politikai kockázatnak nevezete a szakértő, hogy egyfajta, a közvélemény-kutatásokat folyamatosan szemmel tartó kormányzás kezdődhet, ami árthat a reformprogramok elindításának és esetleges befejezésének.

Elfogadja a Kyotói Egyezményt az USA?

A várható külpolitikai lépések kapcsán Romsics arra számít, hogy javulhat az EU-USA viszony. A szakértő szerint az új amerikai adminisztráció az úgynevezett „könnyű” politikai kérdések felé fordul, értve ezalatt a klíma- és energiafogyasztási kérdéseket, ami alapján jelentősen javulhat az ország külső megítélése. Romsics a kampányígéretek alapján elképzelhetőnek tartja, hogy az USA aláírja a Kyotói Egyezményt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.