Bár a Robin Hood-adó a távhőszolgáltatókat közvetlenül nem érinti, a Magyar Távhőszolgáltatók Szakmai Szövetsége (MTSZSZ) örül annak, hogy a jogszabály kimondja: a távhőszolgáltatás versenyhátrányának csökkentése és megszüntetése állami feladat is.
A távhőszolgáltatás versenyképesebbé tételéről szóló törvénnyel kapcsolatban László György alelnök csütörtökön, Budapesten sajtótájékoztatón elmondta: a távhőszolgáltatókat és a kisebb távhőtermelőket a jogszabály nem érinti, részben azért sem, mert a megállapított minimum termelői kapacitást (50 megawatt) nem érik el. Ugyanakkor azt remélik tőle, hogy javítja a távhőszolgáltatás versenyhátrányát más fűtésekkel szemben. Hozzátette: úgy vélik, mivel a törvény az energiaellátók extraprofitját adóztatja meg, ezért a távhőszolgáltatóknak eladott hő árában, így a fogyasztói árban sem jelenhet meg az adó mint költség. Erre a felhasználóknak garanciát kell kapniuk.
László György kifejtette: az adó kivetésével az állam forrást teremt, hogy támogassa a távhőszolgáltatás fogyasztóit. E szolgáltatás árában ugyanis meg kell jelennie annak a társadalmi haszonnak, amelyet a távhőszolgáltatás révén élvez a lakosság és a gazdaság azáltal, hogy költséghatékony és kevésbé környezetszennyező. A szervezet szerint az adókivetéssel befolyó pénz túlnyomó többségét korszerűsítésre kell költeni, így például fűtéskorszerűsítésre és a panelprogramra, amely hosszú távon képes csökkenteni a fogyasztók terheit.
László György elmondta: a díjak eddig is korrekt módon voltak megállapítva, s a távhőszolgáltatók nem azért emelték a díjakat, hogy extraprofithoz jussanak. Az viszont gyakran előfordult, hogy a díjak nem fedezték a költségeket. A szolgáltatók 50-60 százalékára jellemző, hogy nem képződik náluk elég forrás, miközben kintlévőségük mértéke átlagosan 8 százalék körül van. Az MTSZSZ-nek 62 tagja van, amelyek a távhőszolgáltatás 85 százalékát nyújtják.
(MTI)
Kubatov Gábor az MLSZ után most a játékvezetőkbe szállt bele
