Ausztriának bevándorlókra van szüksége

Új, elsősorban a magasan képzett munkaerőt előnyben részesítő bevándorlási koncepciót ismertetett kedden az osztrák Gazdasági Kamara és az Ipari Szövetség, a munkaerőhiány pótlására. A koncepció évi 20-40 ezer betelepülővel számol. Az elképzelések szerint jövőre teljesen megnyitnák a munkapiacot a közép- és kelet-európai országokból érkező szakmunkások előtt, 2011-ben pedig teljesen és véglegesen lebontanák a korlátokat.

MNO
2008. 11. 04. 14:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A munkáltatókat képviselő két szervezet javaslatával új alapokra kívánja helyezni Ausztria bevándorlási politikáját. A kamara képviselője a közös elképzelés felvázolásakor hangsúlyozta: egyszer s mindenkorra tudomásul kell venni, hogy Ausztria rá van utalva a bevándorlókra, és nyitott társadalomként végre tiszta és átlátható feltételeket kell szabnia.

A tervezet két fő szempontot helyez előtérbe. Egyfelől a felsőfokú végzettségűek számára óhajtja kedvezőbbé és csábítóbbá tenni az ausztriai munkavállalást, különböző – részben adminisztrációs – könnyítésekkel és kedvezményekkel. Elhangzott, hogy Ausztria eddig főleg a kevésbé képzett munkaerőt vonzotta. Az eddig bevándoroltaknak csupán 11 százaléka rendelkezik magasabb képzettséggel, amivel Ausztria a fejlett országokat tömörítő OECD-államok között az utolsó helyen áll, miközben számos, elsősorban műszaki ismereteket igénylő ágazatban munkaerőhiány van.

Másfelől hangsúlyozza a javaslat, hogy a bevándorlási feltételeknél nyomatékosan vegyék figyelembe a különböző ágazatok munkaerőigényeit. Ugyancsak „többletpontot” jelenthet a német nyelvtudás, a fiatal – 35 éven aluli – kor és képzettséggel rendelkező élettárs. Az alacsony végzettségű külföldi munkavállalók számára a munkáltatók fenntartanák a szezonális igénybevételhez igazodó, határidőt kikötő régi szabályozást, például az idegenforgalomban és az erdőgazdaságban. Az ebbe a kategóriába tartozó bevándorlók továbbra sem kapnának családegyesítési jogot.

Kutatóintézetek becslése szerint az osztrák gazdaságnak pótlólag 350 ezer foglalkoztatottra lesz szüksége 2020-ig, ám a belső kapacitásból csak 200 ezer igény tűnik fedezhetőnek, a maradék kielégítésére külföldről kell embereket toborozni, illetve a hiányt bevándorlókkal pótolni. Az EU 2004-es kibővítése után Ausztria – Németországhoz hasonlóan – korlátozta a munkaerő beáramlását az újonnan csatlakozott közép- és kelet-európai államokból. A szabályozást először két évre alkalmazta, majd később újabb háromra meghosszabbította. Az EU-rendelkezések szerint a rendszer fenntartására lehetőség van 2011-ig, ha valós a veszély, hogy a nyitás komoly zavart okozna valamelyik EU-tagállam munkaerőpiacán.

Az illetékes tárcavezető, Martin Bartenstein elképzelése szerint jövőre teljesen megnyitnák a munkapiacot a közép- és kelet-európai országokból érkező szakmunkások előtt, a foglalkoztatási tilalom csupán a segédmunkások egy részére maradna fenn, 2011-ben pedig teljesen és véglegesen lebontanák a korlátokat.


(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.