Jó ideje borzolja Ajkán a kedélyeket az önkormányzatnak az a szándéka, hogy megválik a helyi távhőszolgáltatást (Primer Kft.), valamint a hulladékgazdálkodást és szemétszállítást (Avar Kft.) végző két cégtől. A privatizációt a szocialista polgármester kezdeményezte, s a szintén MSZP-s többségű képviselő-testület nyár közepén meg is hirdette a pályázatokat.
A helyi ellenzék és civilek nem értenek egyet a cégek eladásával, azt szeretnék, ha ajkai tulajdonban maradnának ezek a fontos feladatot végző vállalatok. Emellett azt gondolják, hogy a város áron alul akarja elkótyavetyélni a városi tulajdont. Mindezek miatt már az önkormányzatban kezdeményezte a Fidesz-frakció, hogy írjanak ki helyi népszavazást az ügyben, ám a baloldali többség nem támogatta ezt az indítványt. A Fidesz és Ékes József országgyűlési képviselő ekkor aláírásgyűjtő akciót kezdeményezett, amelyhez csatlakozott többek között a KDNP, a Nemzeti Fórum, a Jobbik helyi szervezete is.
Ékes az MNO-nak elmondta: azonkívül, hogy szeretnék a város tulajdonában tartani az említett cégeket, több gyanús körülmény is felmerült a privatizációval kapcsolatban. A Primer Kft.-t – ez üzemelteti a helyi erőművet, amely országosan is a legolcsóbb távhőt szolgáltatja – például úgy pályáztatták meg szerintük, hogy abban csupán egyetlen cég tudott részt venni. Mint mondta, ez a cég mindössze egy hónappal a pályázati kiírás előtt vásárolt földet a város területén, így felmerül a kérdés, vajon nem valami színlelt pályázat-e ez az egész... Problémák vannak a másik cég eladásával is Ékes szerint. Az Avar Kft. évente mintegy 110 milliós jövedelmet jelent a városnak, s ezt a céget, illetve a tulajdon 49 százalékát mindössze 500 millióért akarják eladni. A képviselő úgy látja: itt az áron aluli értékesítés gyanúja merül fel.
A bíróság kötelezte a város vezetőit
A népszavazás nem nagyon tetszett a szocialista többségnek, ezért hirtelen módosították a helyi költségvetési rendeletet, belevéve a privatizációs bevételt is, s mint ismert, költségvetési kérdésekben helyi népszavazást sem lehet tartani, így a város jegyzője három alkalommal tagadta meg az aláírásgyűjtő ívek hitelesítését. A kezdeményezők viszont bírósághoz fordultak, a bíróság nekik adott igazat, és kötelezte a jegyzőt az aláírásgyűjtő ívek hitelesítésére. Így végre elindulhatott az aláírásgyűjtés, s e hét szerdára már mintegy kilencezer aláírást tudhattak magukénak a privatizációt ellenzők – hivatalosan 6500 aláírásra volt szükségük.
Stollár Mihály, a Fidesz helyi elnöke az MNO-nak azt mondta: nagyon könnyű dolguk volt. Akiket megszólítottak, tíz emberből nyolc alá is írta az ívet, hiszen senki sem szeretné elkótyavetyélni a helyi közösség vagyonát.
Az összegyűlt aláírásokat pénteken reggel szerették volna átadni a város jegyzőjének és polgármesterének, s ezt jelezték is nekik. Ám az illetékesek ma reggel nem voltak hajlandók átvenni az íveket, mondván, nem érnek most erre rá – tájékoztatott bennünket Ékes József parlamenti képviselő.
Igaz, közben nagy hirtelen összehívták a képviselő-testület ülését, amelyen az első napirendi pont éppen az egyik cég, az Avar Kft. értékesítése lett volna. Szerencsére nem sikerült ma átverni a privatizációs döntést, mivel nem volt meg az ehhez szükséges többsége a szocialistáknak – de nem adták fel, legalábbis az Ajka város hivatalos honlapján található szűkszavú közlemény erre utal: „Így az egykoron Városgazdálkodási Vállalat néven, napra pontosan 50 évvel ezelőtt megalakult cég jó előre beharangozott tulajdonviszony-megváltoztatása – legalábbis a születésnapon – nem történt meg” – olvashatjuk.
Mivel a privatizáció egyelőre lekerült a napirendről, a városháza illetékesei mégis átvették az összegyűjtött aláírásokat – tájékoztatta lapunkat Stollár Mihály. Azt viszont továbbra sem értik, miért nem akarja megvárni a polgármester, hogy a nép döntsön az ügyben, miért akarják a kilencezer aláírás – és a várható sikeres népszavazás – ellenére eladni a város vagyonát...
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
