Bírósági határozat szól a veszprémi '56-os emlékmű elbontásáról

Lebontható a Rajk László által készített és 2006 októberében a veszprémi Színházkertben felállított '56-os emlékmű; a Fejér Megyei Bíróság ugyanis jogerősen helybenhagyta a balatonfüredi jegyző által kiadott bontási határozatot – tájékoztatott a bíróság döntéséről Schmidt István, a veszprémi polgármesteri hivatal városfejlesztési és városüzemeltetési irodavezetője hétfőn.

MNO
2008. 11. 17. 16:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mint emlékeztetett: a polgármesteri hivatal 2006 októberében, az emlékmű felállításakor állította le a kivitelezést az eredeti tervektől való eltérés miatt, így a szobor teljesen nem készült el. A határozat ellen a művész fellebbezett, s 2007-ben a Veszprém Megyei Közigazgatási Hivatal a balatonfüredi jegyzőt jelölte ki eljáró hatóságnak. A füredi jegyző is bontási határozatot adott ki, ez ellen a közigazgatási hivatalhoz fellebbeztek, s az helybenhagyta a füredi döntést. Ekkor Rajk László a bírósághoz nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, amelyet a Fejér Megyei Bíróság tárgyalt – emlékeztetett az irodavezető. Hozzátette: a bíróság a napokban jogerősen helybenhagyta a balatonfüredi jegyző bontási határozatát, tehát a Rajk László által készített ,56-os emlékmű lebontásának nincs jogi akadálya.

Ennek ellenére a veszprémi önkormányzatnak nem áll szándékában az emlékmű bontásának azonnali megkezdése, ugyanis a város vezetői mindenképpen fel akarják venni a kapcsolatot a művésszel, s tárgyalni kívánnak vele a szobor további sorsáról – tájékoztatott az irodavezető. Utalt arra is, hogy a veszprémi képviselő-testületnek jelenleg is hatályban van egy tavalyi határozata, mely szerint az emlékművet – a színházkerti lebontását követően – a Jutasi úti Barátság Parkba telepítik át. Ezzel a határozattal Rajk László is egyetértett – jegyezte meg az irodavezető.

A műemlék parkbeli felállítása ellen azonban a közeli lakótelepen élők lakossági fórumon tiltakoztak – emlékeztetett Schmidt István. Hozzátette: tárgyalni kell a művésszel a lebontás költségeiről is, s arról is, hogy elfogadna-e más helyszínt az emlékmű felállításához. Ha igen, akkor az önkormányzatnak alternatív lehetőségeket kell a számára felkínálnia – mondta az irodavezető, megjegyezve, hogy a közgyűlésnek feltehetően foglalkoznia kell újból az érvényben lévő határozatával is, eldöntendő, hogy azt módosítják-e, vagy inkább új helyszínt jelölnek ki az emlékműnek.

Rajk Judit, Rajk László felesége hétfőn megerősítette, hogy a keresetüket a bíróság elutasította, ám addig nem kíván nyilatkozni az ügy részleteiről, amíg a bírósági ítélet írásbeli indoklását meg nem kapják.

A veszprémi önkormányzat 2005-ben írt ki meghívásos pályázatot egy 1956-os emlékmű megalkotására és annak felállítására a forradalom 50. évfordulója tiszteletére. A pályázó 11 művész közül Rajk László nyert, aki az emlékművet – a szerződés szerinti 20 millió forintos költségért – el is készítette 2006 októberére, illetve annak felállítását meg is kezdte.

A 2006. október 1-jei választásokat követően Veszprémnek új, fideszes polgármestere lett, s az addigi szocialista-szabad demokrata többségű városi közgyűlésben a polgári oldal szerzett többséget. Az emlékmű kivitelezését éppen a fideszes polgármester eskütételének napján, 2006. október 13-án állította le a hivatal építéshatósági irodája, azt állítva, hogy a művész eltért az eredetileg engedélyezett tervtől; az emlékművet ugyanis másfél méterrel „elforgatta”, a forradalom zászlóit ábrázoló fém felület pedig anyagában csiszolt helyett matt színt kapott. Rajk László ezt elismerte, ám arra hivatkozott, hogy az eltéréssel 2006 októbere előtt a városvezetés és a polgármesteri hivatal építési hatósága is egyetértett.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.